KADEM III. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

09 Mart 2019

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) III. Olağan Genel Kurulu, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, yönetim kurulu, delege ve üyelerin katılımıyla 9 Mart 2019’da KADEM Genel Merkez’de gerçekleşti.

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın konuşma yaptığı kurulda delegelerin oylarıyla yeni yönetim kurulu seçildi.

KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşmasıyla başlayan kurulda Bayraktar: ” KADEM Türkiye’deki kadınların büyük bir çoğunluğunun aslında sesini duyurma, varlığını gösterme çabasıdır. Biz yıllarca inancına ve kültürüne sahip çıkarak haklarını kazanmak ve onurlu bir şekilde yaşamak için mücadele verdik. Bir yandan kadın olmakla, bir yandan da dindar kadın olmakla ilgili tüm önyargılarla mücadele ettik. Bu süreçte kimimiz çok ciddi yaralar aldık, kimimiz ise daha yumuşak bir şekilde atlattık. Ama bu süreç hepimizi güçlendirdi ve şu anda da bu mücadele farklı şekillerde de olsa devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“Kadın ve erkek aileye ve topluma beraber sahip çıkmalı. Bu yolda belli iş bölümleri, rol paylaşımları tabi ki olacak. Biz fıtratımızla barışığız.”

Bayraktar: “Günümüzde kadın hakları mücadelesi, zemininden kaydırılıp neslin devamını tehdit eden bireysel bir akıma dönüştürülmeye çalışılıyor. Biz ise kadın hakları mücadelesinin doğru bir zeminde devam etmesi için mücadele ediyoruz. Neslin devamı, biz insanlığın en önemli kodlarından biridir, varoluşumuz buna bağlı. Bu nedenle neslin devamını, çocuk sahibi olmayı ve hayırlı nesiller yetiştirmeyi kolaylaştıracak her türlü uygulamanın destekçisiyiz. Neslin devamını tehlikeye atan her türlü akımla da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kadın ve erkek aileye ve topluma beraber sahip çıkmalı. Bu yolda belli iş bölümleri, rol paylaşımları tabi ki olacak. Biz fıtratımızla barışığız.

KADEM’in kuruluşundan itibaren bu çatı altında görev alan başkanlarımız, yönetim kurulumuz, temsilciliklerimiz, çalışanlarımız, genç arkadaşlarımız ve tüm üyelerimize fedakârlıklarından ve desteklerinden dolayı gönülden teşekkür ediyorum.”

Bayraktar’ın ardından konuşan KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “KADEM, 2013 yılından bu yana toplumda kadın konusunda kalıplaşmış yargıları kırmak; onların siyasi, sosyal ve akademik alanda erkeklerle eşit fırsatlara erişimini sağlamak için çaba sarf etmektedir.” dedi.

“Yeni dönemde çalışmalarımıza artan bir ivmeyle devam edeceğimizin müjdesini verirken, birbirine kenetlenmiş büyük bir ekip olarak, inanç ve samimiyetle çaba sarf ettiğimiz her alanda iftihar edeceğimiz işlere imza atacağımıza eminim.”

Gümrükçüoğlu: “Aile, toplumu ayakta tutan en belirgin güçtür, fakat ailenin ayakta kalması aynı zamanda hem kadının hem de erkeğin sorumluluğundadır. Bu sorumluluğu yalnızca kadınların omuzuna yıkmak adil olmadığı gibi gerçekçi de değildir. Güçlü aileler güçlü bireylerden oluşur inancıyla, aile birliğini oluşturan kadın, erkek, çocuk, her ferdin kendini gerçekleştirmesi ve insan onuruna yakışır bir hayat sürmesi sağlıklı ve dengeli bir toplumun tesisi için kaçınılmazdır. Hz. Peygamberin, söz konusu toplumu tarif ederken “Gün gelecek bir kadın Hire’den Kâbe’ye korku duymadan tek başına seyahat edebilecek” ifadesi, o günlerde medeniyet seviyesi ve adalet bilincinin ne ölçüde tasvir edildiğinin bir örneği olsa gerek.”

Yeni dönemde çalışmaların artan bir ivmeyle devam edeceğinin müjdesini veren Gümrükçüoğlu, “Birbirine kenetlenmiş büyük bir ekip olarak, inanç ve samimiyetle çaba sarf ettiğimiz her alanda iftihar edeceğimiz işlere imza atacağımıza eminim.” dedi.

KADEM III. Olağan Genel Kurulu’nun 2. Oturumu, Divan Başkanı Kübra Güran Yiğitbaşı başkanlığında, Divan Başkan Yardımcısı Rahmet Savaş, Divan Kâtibi Av. Esra Hatipoğlu ve delegelerin katılımı ile devam etti.

KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Derya Yanık, kurulda 2016-2019 yılı Faaliyet Raporu’nu sunmasının ardından, Mali ve İdari İşler Direktörü Abidin Şapulu, mali verilere dair Kesin Hesap Sunumu’nu yaptı ve Denetim Kurulu Üyesi Avukat Dr. Safa Koçoğlu, denetleme raporunu açıkladı. Daha sonra delegeler tarafından yapılan oylama ile yeni yönetim kurulu üyeleri seçilerek III. Olağan Genel Kurulu sona erdi.

09 Mart 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilen III. Olağan Genel Kurulu’nda seçilen yeni yönetim kurulu üyeleri;

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu

Sümeyye Erdoğan Bayraktar

Dr. Hafize Şule Albayrak

Hüsna Hamiyet Bayram

Av. Derya Yanık

Dr. Fatmanur Altun

Sevim Zehra Kaya

Melek Cevahiroğlu Ömür

Ayşegül Yıldırım Kara

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

Betül Özel Çiçek

Gülsüm Çoban

Sedide Yılmaz Akbulut

Ebru Aracı

Nurhayat Kızılkan

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top