KADEM “İnovasyonda Kadın” Projesi ile

BM Kadının Statüsü Komisyonu 60. Oturumunda!

Kadın kalkınmasında, ulusal ve uluslararası dinamikleri göz önüne alan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Birleşmiş Milletler’in (BM) 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla her yıl New York Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) oturumlarını takip etmekte ve üç yıldır katılım göstermektedir.

KADEM, bu yıl 60. Oturumu düzenlenecek olan Kadının Statüsü Komisyonu’na, TÜBİTAK MARTEK işbirliği ile gerçekleştirdiği “İnovasyonda Kadın” Projesi’nin sunumu ile katılacak.

13 Mart 2016’da BM Kadının Statüsü Komisyonu’nun (Commission of the Status of Women) hazırlık toplantısı yapılacaktır.

“İnovasyonda Kadın” Projesi sunumunun yapılacağı yan etkinlik 14 Mart 2016 tarihinde saat 08.30’da Thai Cultural Center’da gerçekleştirilecektir.

Programda KADEM Genel Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz projenin ortaya çıkış ve gelişim sürecini anlatacağı bir sunum gerçekleştirecektir. TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlek ise Girişimcilik ve İnovasyon Kampı sürecini sunacaktır. Programda ayrıca proje finalistlerinden girişimci Servet Akçaalan da kendi proje deneyimlerini anlatacaktır.

Aynı gün (14 Mart), saat 16:00’da TURKEN Vakfı’na ziyaret gerçekleştirilecek, 19:00-21:00 arası New York Türkiye Büyükelçiliği’nin Türk heyeti için düzenleyeceği resepsiyona katılım sağlanacaktır.

15 Mart 2016 Salı günü saat 10:00-11:00 arası New York Ticaret Odası’nda (New York Chamber of Commerce), Manhattan Ticaret Odası (Manhattan Chamber of Commerce) Başkanı Nancy Ploeger ile kadın girişimciliği üzerine toplantı yapılacaktır. Saat 13:00’te MÜSİAD New York şubesi ile bir araya gelinecektir.

16 Mart 2016 tarihinde ise, BM Genel Merkezi’nde yapılacak yan etkinlikle 2015’te G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Türkiye’nin W20 deneyimini anlatan bir sunum yapılacaktır.

18 Mart 2016’da TOA Consulting New York ile olası işbirlikleri üzerine bir toplantı yapılacaktır.

“İnovasyonda Kadın” Projesi

İnovasyonda Kadın Projesi, kadınların girişimcilik yeteneklerinin arttırılması ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amacıyla düzenlenen bir projedir.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT ve KADEM işbirliğinde gerçekleştirilen kadın girişimciliği kampı ile kadınların girişimcilik yeteneklerinin arttırılması, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amaçlandı.

10 Ağustos 2015 tarihine kadar “Bir Fikrim Var” diyerek kampa başvuruda bulunan 350’ye yakın kadın girişimciden, TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT A.Ş. hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucu, 30 proje sahibi kampa katılmaya hak kazandı. Girişimcilik Kampı’na katılmaya hak kazanan 30 seçkin girişimci, 5 gün boyunca akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim aldı. Melek Yatırımcılarla” buluşma fırsatı da yakalayan katılımcılar kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edindiler. Sektörlerinde başarılı olan yöneticiler tarafından tecrübe paylaşımları da yapılan kamp sonunda en başarılı 5 proje sahibine 25.000 TL ödül verildi.

“İnovasyonda Kadın” Projesi kapsamında Girişimcilik Kampı’nda edindikleri deneyimleri ve geliştirdikleri iş fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olma hedefiyle 25-26 Ocak 2016 tarihlerinde KADEM Genel Merkezinde “Proje Uygulama Eğitimi” verildi. KADEM, TÜBİTAK MARTEK ve İstanbul Kalkınma Enstitüsü (İSTKE) işbirliğinde düzenlenen eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verildi. 360 TV, projeyi ve girişimcilik kampına katılan iş fikirlerini 19 bölümden oluşan bir TV programı ile kamuoyuna tanıttı.

Tarih: 13-18 Mart 2016

Yer: New York

Konu: BM Kadının Statüsü Komisyonu 60. Oturumu Yan Etkinliği

KADEM “İnovasyonda Kadın” Proje Sunumu

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top