KADEM, İslam İşbirliği Teşkilatı Tarafından “Kadın Başarı Ödülü” Aldı

01 Aralık 2018, Burkina Faso

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 30 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihleri ​​arasında Burkina Faso’da, “Üye Ülkelerdeki Kadınların Güçlendirilmesi: Zorluklar ve Beklentiler” temasıyla, İİT Üye Devletleri’nin Gelişiminde Kadınların Rolü Hakkındaki Yedinci Bakanlar Konferansını düzenledi. Konferansta İİT tarafından kadının sosyal hayattaki yerinin güçlendirilmesi çalışmaları nedeniyle KADEM’e “Kadın Başarı Ödülü”ü verildi.

Konferansa Türkiye’den Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İİT Kadın Danışma Konseyi Başkanı Dr. Esra Albayrak, KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Zehra Can Kaya ve KADEM Eğitim Direktörü Şerife Alcan ile çeşitli ülkelerden Kadından Sorumlu Bakanlar katıldı.

Kadının güçlendirilmesi için çalışan kişi veya STK’lara yaptıkları kadın çalışmalarından dolayı ilk kez verilen “Kadın Başarı Ödülü”nü; Türkiye’den Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM),  Filistin’den Hiba Nazmi al-Hamdi ve Burkina Faso’dan La Foundation Rama aldı.

İTT Genel Sekreteri Dr. Yousef Al Othaimeen yaptığı konuşmada, müslüman kadınların kendilerine fırsatlar sunulduğunda ve engeller kaldırıldığında müslüman toplumların gelişmesine aktif olarak katkıda bulunduğunu vurguladı. Ayrıca, giderek daha fazla kadının ünlü kurumlarda, önde gelen hükümetlerde, siyasi partilerde, parlamentolarda, kurumlarda ve hükümet ve sivil toplum kuruluşlarında karar alma pozisyonlarına erişmekte ve etkin bir rol oynamakta olduklarını belirtti.

Konferansta konuşan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Suriye’den gelen mülteci ve diğer kadınların iyi bir yaşam sürmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi. Burkina Faso için de aynı kararlılığı göstereceklerini dile getiren Selçuk, İslam inancına göre kadın ve erkeğin birbirini tamamladığına dikkati çekti. Selçuk ayrıca, “Uluslararası toplumu kadın konusunda daha hassas olmaya çağırıyoruz.” dedi. Dr. Esra Albayrak da katılımcılara, konseyin kuruluş amacı ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler paylaştı.

İİT tarafından kadının sosyal hayattaki yerinin güçlendirilmesi çalışmaları nedeniyle KADEM’e verilen Kadın Başarı Ödülü’nü alan Yürütme Kurulu Üyesi Sevim Zehra Can Kaya, para ödülünü Burkina’da erken yaşta evlilik ve kadına şiddet gibi konularda çalışmalar yürüten Kimi Vakfı’na bağışladı.

Programın ardından Türkiye’nin Vagadugu Büyükelçiliğinde Bakan Selçuk, Dr. Albayrak ve Türk heyeti, Burkina Cumhurbaşkanı Kabore’nin eşi Sika Kabore ile bir araya gelerek kadın sorunları hakkında konuştu. Ayrıca KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Zehra Can Kaya ile Kabore, vakıf çalışmaları ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top