KADEM Isparta Temsilciliği Açıldı

16 Ekim 2018, Isparta

KADEM’in 43. temsilciliği olan Isparta Temsilciliği’nin açılışı 16 Ekim 2018 Salı günü; Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Isparta Valisi Şehmus Günaydın ile KADEM Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

KADEM Isparta Temsilcisi Gonca Kayacan yaptığı açılış konuşmasında; KADEM ailesine katılmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek; ailenin güçlendirilmesi ile kadın ve aileye yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili heyecanlı olduklarını belirtti.

Açılışta konuşan Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar yaptığı konuşmada aile, kadın ve çocuklarla ilgili KADEM’in yaptığı çalışmalara değindi. Bayraktar: “Nasıl ki ailenin ve çocukların sorunları sadece kadınlar üzerinden çözülemezse, toplumun ve ülkenin sorunları da sadece erkekler üzerinden çözülemez. Bizler de bu sebeple hem evde, hem de karar mekanizmalarında, dayanışma ve ortak temsil diyoruz” dedi.

“Şiddet gören kadınların yanında gerekirse onlarla birlikte mahkeme kapısında hak arıyoruz”

KADEM olarak, şiddet gören kadınların yanında olduklarını, gerekirse onlarla birlikte mahkeme kapısı önünde hak aradıklarını vurguladı. Yetiştirme yurtlarından ayrıldığında gidecek yeri, geçimini sağlayacak kapısı olmayan kızlara, Aile Bakanlığı, İŞKUR ve özel sektör iş birliğiyle eğitimler vererek işe yerleşmelerine destek olduklarını söyledi.

KADEM’in savaştan kaçıp ülkemize sığınmış kadınlar için AFAD ile açtığı Sığınmacı Kadın Merkezi’nin çalışmalarından da bahseden Bayraktar, merkezde rehabilitasyon ve eğitimler verdiklerini söyledi. “İnovasyonda Kadın” projesine de değinen Bayraktar: “Yenilikçi fikri olan kadınlar için TÜBİTAK-MARTEK iş birliğiyle girişimcilik eğitimi veriyor finansal destekle de fikirlerini hayata geçirmelerini sağlıyoruz” dedi.

Bayraktar: “KADEM, ele aldığı konuları çözüm odaklı, akademik bir zeminde tartışmak için yılda üç kez çıkarttığı uluslararası hakemli dergi, her yıl düzenlediği akademik kongre, iki yılda bir düzenlediği Kadın ve Adalet Zirvesi, çalıştay ve seminerlerle de verimli bir platform sağlıyor” dedi.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar’dan sonra konuşan Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu KADEM’in faaliyetlerinden bahsederek, büyüyen bir aile olduklarını ve faaliyetlerini kararlılıkla sürdürdüklerini ifade etti. Gümrükçüoğlu: “Türkiye genelindeki temsilcilik ve yurtlarıyla projelerini yürütüyor; kadına, aileye ve topluma ilişkin çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Gümrükçüoğlu KADEM olarak toplumun asayişini bozan, aile birliğini tehdit eden problemlerin çözülmesi için gayret sarfettiklerini, kadınlar, çocuklar ve ailelerin mağdur olmasını istemediklerini söyleyerek kadının mağdur olmasının; eşin, çocuğun ve en nihayetinde de ailenin mağdur olması demek olduğunu ifade etti.

“KADEM, cinsiyet adaletine vurgu yaparak söylemlerini bu referansla oluşturuyor”

Gümrükçüoğlu sözlerine şöyle devam etti: “KADEM, cinsiyet adaletine vurgu yaparak söylemlerini bu referansla oluşturuyor. Modern hayatın tek tip insan dayatmalarına karşın kadim öğretimizin unutulan ilkesini hatırlatıyor; kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan bir bütün olduğunu vurguluyor. Adalet ve hakkaniyete dayalı bir düzenin inşası için temsilciliklerimiz, yurtlarımız, üye ve gönüllülerimizle birlikte gayret gösteriyoruz. İnancımız ve beslendiğimiz vakıf kültürü gereği, hakkın ve adaletin yanında olmak dışında bir seçeneğimiz yok.”

Temsilcilik açılışında konuşan Isparta Valisi Şehmus Günaydın: “Bizler tarih boyunca yaşadığımız her güçlükte kadınlarımızın kahramanlıklarını görmüş ve onların ortaya koydukları büyük başarılarla büyümüş bir nesiliz. Günümüzde de kadınlarımızın, milletimizi ileriye taşıyacak her konuda katkıları çok önemlidir” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top