Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen KADEM İstanbul Sinema Akademisi bu hafta Saraybosnalı ünlü kadın yönetmen Aida Begiç’i ağırladı.

16 Eylül 2017, İstanbul

16 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 09.30’da KADEM Genel Merkezi Konferans Salonu’nda Yönetmen Aida Begiç, Lacivert Dergi Genel Yayın Yönetmeni Meryem İlayda Atlas moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide, KADEM İstanbul Sinema Akademisi öğrencileri ve sinemaseverlerle bir araya geldi. Akademi öğrencileri ve sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği programda yönetmen Aida Begiç, sinema deneyimlerini ve tecrübelerini aktardı.

Sinemaya olan tutkusundan bahsederek söyleşiye başlayan Aida Begiç, sinemanın en önemli işlevlerinden birisinin iletişim olduğunu vurguladı. Begiç, “Genel olarak tüm sanat dallarının en önemli yanı başka dünyaları keşfetme ve birçok farklı insanla tanışma ihtimali” dedi.

Kadınların İçinde Mücadeleci Ve İnatçı Bir Yan Var

Aida Begiç söyleşiye, ilk uzun metraj filmi olan ve Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen “Kar” filminin çekim sürecini anlatarak devam etti. “Kar” filmine konu olan kadınlarla iki yıl geçirdiğine dikkati çeken Begiç, “Ben savaşta yakınımı kaybetmedim. Filme konu olan kişilerle ilgili olarak derin bir anlayış geliştirebilmem için bu süreç önemliydi” diyerek onların acılarını pazarlamak yerine onlarla vakit geçirerek gerçek duyguları filme aktarabilmenin önemi üzerinde durdu. İlk filmini çekerken yaşadığı sıkıntılardan da bahseden Begiç, “Mantığımla baktığımda ilk filmimi çekmem mümkün değildi. Ama kadınların içinde mücadeleci ve inatçı bir yan var. Bu sayede inandım ve çektim” dedi.

Söyleşide son filmi “Bırakma Beni”den dört kısa bölüm izleterek, filmin çekim süreciyle ilgili akademi öğrencilerine ve sinemaseverlere bilgiler veren Aida Begiç, savaşı bizzat yaşamış bir yönetmen olarak Suriyeli mülteci çocuklar üzerine bir film yapmanın kolay olmadığını ifade etti. Begiç, “İkisi de savaş mağduru bir Boşnak ile Suriyeli bir Arap’ın Türkiye’de bir araya gelmesi ve bu topraklarda filmin çekilmesi çok anlamlı” diye konuştu.

Söyleşinin sonunda KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Yönetmen Aida Begic ve Elif Eda Karagöz ile söyleşinin moderatörlüğünü yapan Meryem İlayda Atlas’a teşekkür etti.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top