KADEM İzmir Temsilciliği Açıldı

KADEM’in 16. temsilciliği olan İzmir Temsilciliği, 21 Aralık 2016 Çarşamba günü faaliyete başladı. Temsilciliğin açılışını KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar,İzmir Valisi’nin eşi Uzman Dr. Dilek Didem Ayyıldız ve  İzmir Milletvekili Nükhet Hotar yaptı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 16. temsilciliğini İzmir’de açtı. Düzenlenen açılış programında, KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, İzmir Valisi’nin eşi Uzman Dr. Dilek Didem Ayyıldız ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar  konuşma yaparak, KADEM’in yeni temsilciliğinin İzmir’e hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasında İzmir’de bir temsilcilik açmalarının önemini dile getiren Aydın, teröre vurgu yaptı:

“Savaş ve şiddetin mağduru olan kadınların, çocukların güvenliği ve korunmasına destek verici arayışlar içerisinde olmaya devam edeceğiz. Sizler gibi güçlü ve kahraman kadınlarımız var olduğu sürece, milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya hiçbir terör örgütünün gücü yetmez.”

Yılmaz, KADEM’in misyon edindiği “cinsiyet adaleti” kavramının da üzerinde durdu:

“İslam üzerine temellenmeyen, kadına değer verdiğini iddiâ eden bütün bakış açıları ona sadece bir vitrin malzemesi olarak kıymet vermekte, arka plânda ise kadını ancak ekonomik ve nefsânî bir metâ olarak kullanıp ezmekte ve tüketmektedir.

KADEM olarak kullandığımız cinsiyet adaleti kavramı, tam da bu adalet anlayışından yola çıkmaktadır. Bu kavram, kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan ve dengeleyen eşdeğer iki parça olduğunu ifade eder.”

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar konuşmasında KADEM’in çalışmalarına değindi:

“Şimdiye kadar tek bir bakış açısına, söyleme hapsolmuş kadın meselesini çoğulcu bir yaklaşımla ele almaya gayret ediyoruz. Her şeyden önce kadın söyleminin demokratikleşmesine öncülük ettik. Türkiye’de kadın konulu tartışmalara yeni bir açılım getirdik. Kadınların lehine pek çok konuya sahip çıktık.”

 

Halep’te yaşanan zulme de vurgu yapan Bayraktar :

“Ne yazık ki, bu adaletsiz politikaların en büyük sıkıntısını kadınlar ve çocuklar çekiyor. Dün Halep’in sokaklarında oynayan çocuklar, bugün ne yazık ki yetimhanelerde. Dün, gündelik gailelerle huzur içinde yaşayan kadınlar, bugün nice tehlike ile karşı karşıya. Nice kurulu düzen bugün darmadağın…

Türkiye’nin arabuluculuğunda açılan insani koridor, ölümle yaşam arasında kalan nice mazluma yol oldu, köprü oldu. Tüm dünyanın sessiz kaldığı bir zamanda, böyle duyarlılıklar, insan olmanın asaletini hissettiriyor hepimize. Mazlumların sesi olmak, bu dünyaya bırakabileceğimiz en güzel nam.”

Kadın ve Demokrasi Derneği İzmir Temsilcisi Av. Gamze Suznak Kızılırmak, KADEM İzmir Temsilciliği olarak kadın meselelerini yeni bir bakış açısıyla ele alıp çözüm üretmek üzere çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top