KADEM, İzmir’de davası görülen kız çocuklarına toplu cinsel istismarda bulunan sapığın duruşmasına katıldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 9 Şubat 2017 Perşembe günü saat 13.30’da, İzmir’in Menderes ilçesindeki bir köyün ilkokulunda kız çocuklarına toplu cinsel istismarda bulunan 66 yaşındaki okul müdürü hakkında görülen davayı takip etmek için İzmir Adliyesinde toplandı.

KADEM önceki duruşmalarda olduğu gibi, cinsel istismar davasının son duruşmasına da katılarak, istismar edilip hayatları karartılmış çocukların ve ailelerinin yanında durdu. Sapığın en ağır cezayı alması, bu cezanın gelecekteki olayların önünü almak için bir emsal olması ve adaletin sağlanması için, KADEM avukatları mağdur çocukların davasında hazır bulundu.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıktan sonra 28 Haziran 2016 tarihinde tekrar tutuklanan sanığın davasının duruşmasından önce saat 14.00’da KADEM Avukatlarından Gamze Suznak Kızılırmak, KADEM bildirisini okudu.

KADEM Bildirisi:

“İzmir’in Menderes ilçesindeki bir köyde, kız çocuklarına cinsel istismarda bulunan 66 yaşındaki sapık okul müdürünün 09 Şubat Perşembe günü (bugün) yapılacak duruşması öncesi KADEM olarak yine bir araya geldik. Hakkında taciz suçundan 102 yıl hapis istenen sözde “eğitimci”, 1,5 yıl tutuklu kalmış, fakat sonradan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 28 Haziran 2016 tarihinde görülen duruşmanın ardından tekrar tutuklanan sanığın, davasının en kısa sürede sonuçlanıp en ağır cezayı almasını talep ediyoruz.
Sivil toplum kuruluşları olarak, bu tip olaylara haklı tepkimizin yanında, devletin ilgili kurumlarının ve siyasilerin de ivedilikle sivil toplum, akademi ve alanında uzman kişilerle istişare ederek, kastrasyondan müebbete, teknik takipten anayasal düzenlemelere kadar yapıcı, onarıcı ve koruyucu politikaları geliştirmelerini beklemekteyiz.
Bu doğrultuda hiç vakit kaybetmeksizin;
• Adli ve idari soruşturma makamlarının bu olayların failleri il ihmali bulunan tüm sorumluları tespit ederek gerekli müeyyidelerin uygulanmasını,
• Avrupa Konseyi Çocuğun Cinsel Sömürü ve İstismardan Korunması, yani Lanzarote Sözleşmesi ve diğer uluslararası sözleşmeler ışığında Anayasa ve yasalarda değişiklik yapılmasını,
• Devlete çocukların korunması görevini yükleyen Anayasa’nın 41. ve 61. maddeleri doğrultusunda bir çocuk koruma sistemi oluşturulmasını,
talep ediyoruz.
Toplumsal, ahlaki ve manevi değerlerimizin aşağılık zihniyetlerin gölgesinde yıpranmasına izin vermemek için; burada olmayı, çocukların ve ailelerinin yanında duymayı kendimize görev addediyoruz. Çocuklarımızın bedenlerine uzanan kirli ve sapık ellere “Artık Yeter!” diyoruz.
Bizler, kadınlara ve çocuklara karşı her türlü şiddetin kabul edilemez olduğuna inanan bir sivil toplum kuruluşu olarak diyoruz ki: “İSTİSMAR FELAKETTİR!”
Masum çocukların değil, sapıkların utanç içinde yaşayacağı bir dünya için, tüm kamuoyunu bu davada teyakkuz galinde olmasının, çocukların ve ailelerinin adalet arayışında yanlarında durmasının önemine tekrar dikkat çekiyor, herkesi mücadeleye ortak olmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
KADEM

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top