Kadının karar alma mekanizmalarında temsil oranının attırılması gerektiğini savunan KADEM, kadın vekillere pozitif ayrımcılık yapılması amacıyla, Kadın Adaylara Destek Kampanyası gerçekleştirdi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), yaklaşan 7 Haziran genel seçim öncesi siyasi partilere, kadın adaylara pozitif ayrımcılık yapmaları ve kadınların TBMM’de temsil gücünün arttırılması için gazete ilanları, siyasi parti liderlerine çağrı mektubu gönderilmesi ve sosyal medya çalışmasını da kapsayan bir kampanya çalışması yürüttü.

STK’LARLA İŞ BİRLİĞİ YAPILDI

5 Nisan Pazar sabahı Kagider ve Tikad işbirlikleriyle; Sabah, Akşam, Yeni Şafak, Yeni Akit, Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Vatan, Güneş gazetelerinde “Kadın Adayları Destekliyoruz” başlığı ile yayınlanan ve “Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların eşit ve adil temsil hakkına sahip olması ve TBMM’de kadın vekil sayısının artırılmasını, demokratik toplumun gerekliliği olarak gördükleri” ifade edilen ilanda, Mecliste kadının temsilinin artmasıyla, ülkemizde kadının sesinin daha fazla duyulacağı ve böylece kadının olduğu yerde demokrasinin daha sağlam temellere oturacağı vurgulandı.

İLANLA SINIRLI KALMADI

KADEM yayınlanan gazete ilanı ile sınırlı kalmayarak kadın adayların listelerde ilk sıralara taşınması için kampanyayı farklı çalışmalarla gün boyunca sürdürdü. Öğlen saatlerinde siyasi parti başkanlarına hitaben yayınlanan bir çağrı mektubu ile 7 Haziran’da açıklanacak olan vekil aday listelerinde, daha fazla oranda kadın görmek istediklerini ifade eden KADEM, mecliste kadın temsil oranının yüzde 33 kritik eşiği aşması gerektiğinin altını çizdi. Çağrıda özellikle açıklanan listelerde üst sıraların kadınlara ayrılmasının gerekliliği vurgulandı.

“ARTIK %33 KRİTİK EŞİĞİNİN AŞILMASI GEREKİYOR”

Kadın Adayları Destekleme Kampanyası kapsamında, TV24’te ve Ülke TV’de canlı yayına katılan KADEM Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, bu çalışmanın neden gerekli olduğunu anlattı. Kadın temsilinin düşüklüğünde siyasi partilerin kadın politikaları ve kadın bakış açılarının etkili olduğunu belirten Yılmaz; “Demokrasiyi işletebilmek, daha iyi bir yere taşıyabilmek için sivil toplum olarak daha fazla kadın aday gösterilmesi için siyasi partilere baskı yapmalıyız. Kadınların, aday listelerinde seçilebilecek sıralarda yer alması gerekiyor, bunun olmasını sağlamak için siyasi parti başkanlarına çağrıda bulunduk. Sayısal olarak kadın mecliste %14 ile temsil ediliyor. Biz KADEM olarak artık %33 kritik eşiğinin aşılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

BİNLERCE PAYLAŞIM YAPILDI

Kampanyanın son ayağında KADEM, sosyal medyada hastag çalışması başlattı. Saat 21.00’da KADEM twitter hesabından atılan ilk tweetle başlayan çalışma kamuoyunda büyük ilgi gördü. Türkiye trend topik sıralamasında 6. sıraya kadar yükselen çalışmada #ilkadaykadınaday başlığı ile binlerce paylaşım yapıldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top