KADEM Kadın Destek Merkezi

Deprem Bölgesindeki Kadınların Yanında

Geçtiğimiz sonbaharda Edirnekapı’daki merkezinde faaliyete geçen KADEM Kadın Destek Merkezi on ilimizi etkileyen ve tüm ülkeyi yasa boğan deprem sonrasında bölgede çalışmalarına başladı.

Deprem bölgesinde acil ihtiyaçların karşılanmasının ardından psiko-sosyal destek faaliyetlerine geçilmesiyle birlikte Kadın Destek Merkezi de bu kapsamda çalışmalarını deprem bölgesine yöneltti. Bölgedeki kadınlara psiko-sosyal destek vermek amacıyla ilk olarak Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta hizmet vermeye başlayan KADEM Kadın Destek Merkezi kadınların öncelikle rehabilitasyon süreçlerine uzman ve psikologlar vasıtasıyla destek vermeyi hedefliyor.

Deprem bölgesindeki psiko-sosyal ihtiyaçları karşılamak için sahada olan merkez aynı zamanda sosyal ve ekonomik haklara erişim noktasında da depremzede kadınlara bilgilendirme ve yönlendirmelerle yardımcı olmayı amaçlıyor. Kadın Destek Merkezleri süreç içerisinde ayrıca bölgedeki kadınların vakitlerini sosyalleşerek geçirmeleri ve iyi oluş hallerinin artırılması için de birtakım çalışmalar yürütüyor. Uzman ve gönüllüler eşliğinde, kimi zaman da halk eğitim merkezi aracılığıyla kadınlara birçok fayda sağlayacak yemek atölyeleri, el sanatları eğitimleri, örgü, kanaviçe kursları gibi depremzede kadınları sağaltacak etkinlikler de merkezlerde yer alacak. Kadın Destek Merkezlerinde hâlihazırda kadınlar birçok imkânla birlikte aynı zamanda bir araya gelerek sohbet edip çay, kahve içme olanağına da sahip olacak.

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da merkezlerin faaliyete geçmesi vesilesiyle yaptığı bölge ziyaretinde, merkezlerde depremzede kadınlarla sohbet etti, ihtiyaçlarıyla ilgilendi. Bayraktar ve depremzede kadınlar hep birlikte yaptıkları kısırı, çadır kent sakinlerine de ikram ettiler. Daha iyi bir gelecek için yaralarımızı hep birlikte saracağız diyen Bayraktar bu süreçten hep birlikte iyileşerek çıkacağız mesajını verdi.

KADEM Kadın Destek Merkezi’nden destek almak isteyen kadınlar KADEM Adıyaman Kadın Destek Merkezi için 4 numaralı çadır kenti, KADEM Kahramanmaraş Kadın Destek Merkezi için ise Avşar Kampüsünü ziyaret edebilir.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top