Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ münasebetiyle Kadın ve Demokrasi Buluşmasının ikincisini düzenledi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM ), 5 Mart 2017 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin katılımıyla bu sene ikincisi gerçekleşen “Kadın ve Demokrasi Buluşması”nı düzenledi.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenecek olan buluşmaya 8.000 kadın katıldı.

Kadın ve Demokrasi Buluşması’nın ilki 8 Mart 2014’te düzenlenmiş ve 100’e yakın kadın sivil toplum kuruluşunun katılımıyla “Eksik Kalmayın, Kadın Varsa Demokrasi Var” diyerek kadının demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanmıştı. 5 Mart 2017’de Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleşen Kadın ve Demokrasi Buluşması’nın ikincisinde Türkiye’nin farklı illerinden kadın alanında faaliyet gösteren 200’e yakın sivil toplum kuruluşu ve 15 bin kişi “Evet Kadın Varsa Demokrasi Var” sloganıyla bir araya geldi.

Programda ilk olarak TRT İstanbul Radyosu Korosu Sanatçıları “Kadın Sanatçılardan Kadın Türküleri” seslendirdiler. Konserin ardından günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salona gelerek buluşmaya gelen konuklara karanfil dağıttı. Program, Batman Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Gülhan Bağrıyanık ve Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı’nın konuşmaları ile devam etti.

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz programda gerçekleştirdiği konuşmada kadınların omuz vermediği, sahip çıkmadığı bir demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını vurguladı. Aydın:

“Biliyoruz ki; kadınların omuz vermediği, sahip çıkmadığı bir demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşması mümkün değildir. Yeterince temsil edilmediği siyaset ve dâhil olamadığı yönetim anlayışı kalkınma ve refahı hedefleyen toplumumuz için büyük bir eksiklik olacaktır.

Fikrini ve ruhunu, adalet ve hakkaniyet üzere yöneten biz kadınlar birbirimizi ötekileştirmeden, ne düşündüğümüze, ne yediğimize giydiğimize içtiğimize bakmadan, sadece bu ülkeyi paylaşan ortaklar olarak görüyor ve birbirimizin insan haklarına saygı duyuyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın selamlama konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı. Dr. Fatma Betül Sayan Kaya söz aldı. Kaya; kadının olmadığı ekonomi, yönetim ve hayata anlam katan her şeyin kadınsız eksik kaldığını ifade etti.

Programda son olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu. Erdoğan bu buluşmayı düzenleyen KADEM’e teşekkür etti. Erdoğan:

“EVET! Kadın Varsa Demokrasi Var sloganıyla gerçekleştirilen bu programın vurgusunu da, gayet yerinde ve anlamlı bulduğumu özellikle belirtmek istiyorum.”

Tüm tarihimiz boyunca gördüğümüz gibi Kurtuluş Savaşımızdan 15 Temmuz’a kadar her noktada toplumuna, değerlerine, vatanına ve demokrasisine sahip çıkan kadınların; cesur, mücadeleci ve muzaffer yönleri vurgulanan buluşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top