Türkiye ve Avrupa’dan sivil toplum örgütlerinin katılacağı üzere kadının siyasete katılımı ve temsiliyeti konularında bilgi alış verişi yapmak ve kadının siyasette karşılaştığı engelleri çözmek için stratejiler sunmak, iyi uygulama örneklerini çıkarmak için İstanbul’da Kadın ve Siyaset Sempozyumu düzenlenecektir.

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin Fransa’dan Council for Justice, Equality and Peace (COJEP), Belçika’dan European Muslim Youth and Student Organisations (FEMYSO) ortaklığıyla yürüttüğü AB-TR Siyasette Kadın Sivil Ağı başlıklı projenin kadınların siyasette görünürlüğünü arttırmak ve var olan engelleri aşmak amaçlarıyla faaliyetlerine devam edilen projenin en önemli ayaklarından biri olan Kadın ve Siyaset Sempozyumu 30 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. Fransa’dan ve Belçika’dan 7’şer olmak üzere toplamda Avrupa’dan 14 STK temsilcisinin katılacağı sempozyumda, değerli kadın akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler ve Türkiye’den çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı sağlanacaktır.

3 oturumdan oluşacak olan sempozyumun ilk oturumu Kadının Siyasal Hayata Katılımı Önündeki Engeller başlıklı olacaktır. İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim görevlisi Sayın Yrd. Doç. Dr. Ayşen Gürcan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan bu oturumda Belçika Parlamentosu Milletvekili Sayın Mahinur Özdemir, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’ndan Sayın İlknur İnceöz ve AK Parti Milletvekili Adayı Sayın Prof. Dr. Ömer Çaha konuşmacı olarak katılacaklardır.

Kadının Siyasete Katılımı için Stratejiler başlıklı 2. Oturum ise Habertürk’ten Sayın Belkıs Kılıçkaya moderatörlüğünde CNNTürk’ten Sayın Göksel Göksu, AK Parti Milletvekili Adayı Sayın Özlem Zengin ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğretim görevlisi Sayın Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman’ın konuşmalarıyla gerçekleştirilecektir.

Sempozyumun son oturumunda ise AB-TR Siyasette Kadın Sivil Ağı başlıklı projemizin bir parçası ve 30 Nisanda düzenlenecek olan Kadın ve Siyaset Sempozyumu’na hazırlık çalışması olarak, 28-29 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul Hurry Inn otelde düzenlenecek olan çeşitli STK temsilcileri, siyasetçiler ve akademisyenlerin katılacağı 5 konu etrafında toplanan 5 paralel oturum olarak düzenlenecek olan Kadın ve Siyaset Çalıştayı sonucunda yazılan raporlar kamuoyuna sunulacaktır. Raporda belirtilecek olan stratejiyle birlikte kadınların siyasete katılımındaki sorunların çözümüne yönelik somut uygulama ve yöntemler sunulacaktır.

AB-TR Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesi Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi. Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Bakanlığı sorumlu. Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın sözleşme makamı.

Medya mensuplarının iletişime geçebileceği ilgili kişinin isim ve iletişim bilgilerini verin.

Bilgi İçin: Sezen Güngör, Proje Koordinatörü / Basın İlişkileri Sorumlusu
T 0212 631 46 49 E sezenozgur@gmail.com

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top