KADEM Kadına Yönelik Cinsel Şiddetle Mücadele Çalıştayları

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet (hukuken cinsel taciz, saldırı ve istismar) günümüzde en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olarak değerlendirilmekte olup, küresel bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü’nün Mart 2021’de yayımladığı rapora göre 2008-2018 yılları arasında dünya üzerinde her 3 kadından 1’i (yaklaşık 736 milyon kadın) fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmıştır[1].

Cinsel taciz, cinsel saldırı ve cinsel istismar mağdurları, vaka sonrası adli uygulama mekanizmalarının etkin işlememesi/işleyememesi gibi sebeplerle zorlu bir süreçle karşı karşıya kalmaktadırlar. Mağdurlar çoğu zaman cinsel şiddete dönük toplumsal algının beslediği psikolojik ve sosyo-kültürel nedenlerle adli süreci başlatmaktan çekinebilmektedirler. Sonuç olarak mağdurlar suçun cezasız kalması ve bundan doğan yoğun psikolojik travma ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına da maruz kalabilmektedirler.

KADEM olarak bu ortak yarayı ancak somut çıktılar üzerinden ortak çözümler üreterek iyileştirebileceğimize inanıyoruz. Bu doğrultuda cinsel şiddet odaklı bir inisiyatif başlattık. Değerli katkılarınızla zenginleşeceğine inandığımız “Müdahale ve Koruma”, “Önleme” ve “Sentez” başlıklarından oluşan üç aşamalı bir çalıştay serisi düzenliyoruz.

Hedefimize giden yolda uzun vadeli bir eylem planı oluşturmaktan ve siz değerli misafirlerimizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

__

[1] Violence Against Women Prevalence Estimates (2018)

Çalıştay Düzenleme Kurulu

Dr. Sevim Zehra CAN KAYA
Zeynep DEMİR
Gökhan DİNÇ
Pskt. Arzu Gürcan GÖKSU
Rabia GÜNGÖR
Av. Uz. Arb. Işıl İLGİN OKTAY
Cansu KIZILKAYA
Esma KOÇ
Sare Rabia ÖZTÜRK
Av. Canan SARI
Dr. Öğr. Üyesi Burcu UYSAL

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top