KADEM Kayseri Temsilciliği Açıldı

09 Şubat 2018, Kayseri

KADEM’in 29. temsilciliği olan Kayseri Temsilciliği, 09 Şubat Cuma günü faaliyete başladı. Temsilciliğin açılışını; KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki, Kayseri Temsilcisi Sevda Baran ve KADEM Yönetim Kurulu yaptı.

KADEM’in 29. il temsilciliği olan KADEM Kayseri Temsilcisi Sevda Baran yaptığı açılış konuşmasında sahip oldukları bilgi ve tecrübelerle KADEM misyon ve vizyonunu şehirlerine kazandırmaya çalışacaklarını, Kayseri’nin binlerce yıllık birikimini de KADEM’e aktaracaklarını ifade etti.

“Her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz”

Temsilcilik açılışında konuşan KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın: “KADEM olarak, yöresel kadın problemlerine efektif çözümler bulabilmek için yurt genelinde açtığımız temsilciliklerimizle beraber yaptığımız çalışmalara artık Kayseri’de de devam edeceğiz. Pozitif ayrımcılık ilkesinin anayasal teminat altına alınması, kadın kalkınmasında öncü uygulamalardan biri olmuştur. Kadın istihdamını teşvik edici yasal değişikliklerle de çalışma hayatında kadın varlığı desteklenmiş ve annelik rolü hiçbir zaman yadsınmamıştır. Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, rollerin adil, hakkaniyetli ve dengeli şekilde dağıtıldığı, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz. Bunu temel meselemiz olarak görmeliyiz. Bu hepimizin görevi ve ortak sorumluluğudur.”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise yaptığı konuşmada KADEM’in, kadının toplumdaki yerini ve değerini artırmak adına çalışmalar yapan önemli bir dernek olduğunu vurguladı.

Kayseri Milletvekili Hülya Nergis konuşmasında ailenin önemine değinerek: “Toplumun yapı taşını aile oluşturuyor. Ailenin ve çocukların ruhunu inşa eden de kadın. Kadının güçlü olması ve çağı yakalaması, sahip olduğu gücü ve güzellikleri yetiştirdiği çocuklara aktarabilmesi geleceğin Türkiyesi için çok önemli.” dedi.

“Kadın ve erkek birbirinin hukukunu koruyup kollamaya mecburdur”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşmasında kadınların tarih boyunca karşılaştıkları sorunlara değindi. Yıldız: “Kadın ve erkek birbirinin hukukunu koruyup kollamaya mecburdur. Ve bu bir tercih değil zorunluluktur.” dedi.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı yaptığı konuşmada kadının toplumdaki yeri ve önemine değinerek: “Toplumları yetiştiren, güçlü bir toplumun temelini oluşturan kadınlarımıza kendilerini ifade etme, haklarını savunma alanında imkân sağlayan KADEM’in Kayseri Temsilciliği ile benzer çalışmalara şehrimizde de imza atacak olması memnuniyet verici.” dedi.

Temsilcilik açılış programında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki ise konuşmasında toplumumuzun kadına verdiği değeri vurgulayarak: “Cahiliye döneminde kız çocuklarına eziyet yapılırken, bizim toplumuzda kadın daima özel bir yere sahip olmuştur. Kadın, toplumun temelinde yatan cevherdir. Bu nedenle de hiçbir ayrımcılığa uğramamalıdır.” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top