Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), avukatları ve 13 temsilciliği ile 7 Nisan Perşembe günü Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında sarf ettiği izansız ithamlara karşı 14 ilde eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı önünde suç duyurusu sonrası yapılan basın açıklamasında, Avukat Kezban Hatemi KADEM’in bildirisini okudu.

Bildiride Kılıçdaroğlu’nun siyasi rakibini cinsiyetçi hakaretlerle yaftalamaya çalışması vurgulandı:

“Cinsiyeti sebebiyle bir kadın siyasetçiye yapılan bu çirkin ithamların faili ne yazık ki bir siyasi partinin başkanıdır. Hala özür dilemeyen ve sözlerinin arkasında durduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu’nun bu çirkin sözleri bir nefret suçudur, hiçbir gerekçeyle meşru gösterilemez.  Bugünün Türkiye’sinde siyaset, bu tür hakaret ve nefret kıskacından kurtarılmalıdır.”

“Kılıçdaroğlu’nun “tecavüz karşıtı” bir konuşma yaptığı sırada bir kadın bakana atfen kullandığı hakaret dolu bu sözler, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır. Kılıçdaroğlu’nun diğer erkek siyasetçilere herhangi bir cinsiyetçi ve ahlaksız ithamda bulunmayıp, kadın bakandan bahsederken doğrudan cinselliği çağrıştıran ahlaksız bir ithama yönelmesi, siyasi tarihimizde benzerine rastlanmamış bir seviyesizliktir.”

KADEM Başkanı Sare Aydın, basın açıklaması sırasında sorulan “Kılıçdaroğlu’nun özür dilemesi yeterli olacak mı” sorusuna, “sadece Sema Ramazanoğlu’ndan değil, tüm kadınlardan özür dilemesi ve özrünün gerçekliğini bundan sonraki söylemleriyle kanıtlaması gerekir” cevabını verdi.

KADEM’in Erzurum, Antalya, Karabük, Sakarya, Gaziantep, Trabzon, Denizli, Elazığ, Batman, Ankara, Malatya, Konya ve Kahramanmaraş’ta bulunan 13 temsilciliği de eş zamanlı olarak Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

“Kadın Erkek Farketmez, Ahlaksızlık Affedilmez”, “Kadına Muhalif Muhalefet”, “Tacize, Tecavüze Hayır”, “Özür Dile”, “Temiz Dil, Temiz Siyaset” gibi sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıyan KADEM üyeleri, suç duyurularının ardından basın açıklamaları yaptı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top