Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 28 Şubat post modern darbesinin yıl dönümü için gerçekleştirdiği programlara bir yenisini daha ekledi. KADEM Konya Temsilciliği tarafından organize edilen ‘Şubat Sürgünü’ Paneli yoğun ilgi gördü.

Moderatörlüğünü KADEM Basın Komisyonu Başkanı Cahide Hayrünnisa Çiçek’in yaptığı panele İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülden Sönmez, AİHM’ye ilk başvuran başörtüsü mağduru olan Doktor Leyla Şahin ve AKDER’in eski Başkanı Doktor Sema Kopuz Yetiş katıldı. Başörtüsü mağdurlarının hayat hikayelerinin anlatıldığı röportajlarla başlayan program KADEM Konya Temsilciliği Başkanı Kübra Solak’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

KADEM Konya Temsilcisi Kübra Solak panelin amacının, geçmişte yapılan zulüm ve haksızları hatırlatmak ve unutturmamak suretiyle, bir daha aynı yanlışlara düşülmesini engellemek, hali hazırda yapılan hataların düzeltilmesine katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Dernek olarak erkeği ötekileştirmeden, nereden gelirse gelsin şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını dile getiren Solak, ulusal ve uluslararası platformlarda Türk kadınını dünya kadınları ile rekabet edebilecek ve örnek olabilecek düzeye çıkartmak için çalışacaklarını ifade etti.

Daha sonra başlayan panelde konuşan AKDER Eski Başkanı Sema Kopuz Yetiş o dönemde yaşadıklarını duygusal bir konuşma eşliğinde dinleyicilere aktardı. Ardından konuşan 28 Şubat mağdurlarından ve AK Parti İstanbul Milletvekili aday adayı olan Leyla Şahin ise başörtüsü yasağıyla karşılaştıkları ilk dönemde sorunun çözülmesi için çok çabaladıklarını aktardı. Türkiye’de tamamlayamadığı eğitimine yurt dışında devam etmeye karar verdiğini anlatan Şahin, şunları kaydetti: “Hukuk mücadelesi verildi. Aslında yasak hukuki bir yasak değildi. Tamamen fiili uygulamaydı. Bunu hukuk yoluyla aşmak çok da kolay değildi ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi insan hakları ihlalleri üzerine özelleşmiş bir mahkemeydi. Bu amaçla benim davam ilk giden dava oldu. Sonuçta bu insan hakkı ihlaliydi. Şu anki geldiğimiz konuma baktığımızda şunu görüyoruz, haklı olan eninde sonunda hakkını alıyor.”

Son olarak söz alan IHH Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gülden Sönmez, gençlerin sosyal medyadan beslendikleriyle ya da sadece kısıtlı okumalarıyla 28 Şubat’ı anlamalarının çok mümkün olmadığını belirterek, “Niye bu darbe yapıldı? sorusunu sorup, ona göre yaşananları anlamak lazım” açıklamasında bulundu. Kendisini “başörtülülerin avukatı” olarak nitelendiren Sönmez, 28 Şubat sürecinde bazı sıkıntılar yaşadıkları için şimdi bazı şeyleri daha iyi anlayabildiklerini belirterek, “Üniversitedeki başörtülü kızlar niye bu kadar tehlikeli bulundu? Biz, 28 Şubat döneminde, ‘tesettür, kadın süsü verilmiş bomba paketi’ muamelesi gördük. Peki niye başörtülü kadınlar, genç kızlar bu kadar tehlikeli bulunuyordu? Bunlar sorulmalı” diye konuştu.

Nuriye Çakmak
Basın Komisyonu Üyesi

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top