23 Eylül 2016, Kuala Lumpur

KADEM, Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde 23-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Dünya İslami Forumu, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ve TASAM işbirliği ile düzenlenen “Uluslararası Müslüman Kadınlar Zirvesi”ne katılıyor. 

Dünya İslami Forumu, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ve TASAM işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Müslüman Kadınlar Zirvesi, Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde başladı.

23-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen zirveye, KADEM adına AR-GE Direktörlüğü’nden Rabia Öter ile Dış İlişkiler Direktörlüğü’nden Zeynep Yapar katılıyor.

malezya2

Cuma günü başlayan zirvede, KADEM üyesi Tuba Nur Sönmez bir sunum gerçekleştirerek Türkiye’deki kadının statüsünü ve devlet politikalarını anlattı.

100 ülkeden 5 binden fazla katılımcının yer aldığı zirveye, Malezya Kraliçesi, Malezya Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü, iş kadınları, STK temsilcileri ve akademisyenler başta olmak üzere çok sayıda kişi ve şirket katılıyor.

Zirvede İslam ülkelerinde kadınların başarıları ve kadınlara verilmesi gereken destekler üzerinde durulacağı açıklandı. Zirvede ayrıca yılın belirli bir gününün “Dünya Müslüman Kadınlar Günü” olarak kabul edilmesi planlanıyor. Dünya Kadınlar Günü olarak belirlenecek günün, belirli bir kimliğe sahip ve özgün bir alan olarak Müslüman kadınları bir araya getirmesi, sorunlarına ve güçlü yönlerine dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

“Müslüman Kadın – Pamuk gibi Yumuşak, Demir gibi Güçlü” olarak belirlenen ana temada gerçekleşen zirve, kadınların inisiyatif kazanması ve güçlenmesi adına, İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerindeki alanında başarılı Müslüman kadınları bir araya getirerek, deneyimlerini ve fikirlerini paylaşmak için bir platform özelliği taşıyor.

Zirvenin başlıkları “Kadın ve Girişimcilik”, “Genç Müslüman Kadınlar; Geleceği Şekillendiren Güç”, “Genç Kadın Liderler”, “Kadınların Eğitimle Güçlendirilmesi”, “Modern Müslüman Kadın: Ayşe ve Külkedisi” olarak duyuruldu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top