Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nun sosyal sorumluluk partneri Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Maratonu Fuarı’nda yerini aldı. KADEM, “Kadına Şiddete Dur De” teması ile düzenlenen organizasyon kapsamında #SendeKonuşSendeKoş kampanyası başlattı. Kampanya, Türkiye genelindeki genç kızların yanı sıra, sosyal medyada ünlüler ve siyasetçilerden de büyük destek gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından düzenlenen Vodafone 37. İstanbul Maratonu öncesi Ataköy Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’nda 3 gün sürecek Maraton ve Spor Fuarı 12 Kasım Perşembe günü itibariyle başladı. Fuarda, maratonun sosyal sorumluluk partneri olarak yerini alan KADEM, standında ziyaretçilere “Kadına Şiddete Dur De” teması ve Özgecan Yasası talebiyle ilgili ziyaretçileri bilgilendirdi.

Fuarda, Kurucu Başkan Sare Aydın ve İBB Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbakır’ın konuşmacı olduğu “Kadına Şiddete Dur De” temalı panel TRT Haber’de canlı yayınlandı. Konuşmasında kadına şiddetle mücadele tüm sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden Aydın, haksız tahrik indirimi son verilmesi çağrısını ve Özgecan Yasası taleplerini de yineledi. Aydın, “KADEM olarak biz referansımızı toplumsal, ahlaki, manevi ve milli değerlerden alıyoruz. Peygamber Efendimizin önemli bir hadisi var. ’Eşlerinize kiraz sapıyla bile olsa vurmayınız’ diyor. Böyle bir inancın mensupları olarak kadına yönelik şiddeti nasıl hayatımızın içinde bulduk? Bu soruyu düşünmemiz gerek. Gerçek değerlerimiz olan manevi değerlerimize rücu kadın ve erkek arasındaki adil dağılıma, hakkaniyetli, ölçülü, insaflı yaklaşıma ve adalet kavramına rücu etmek zorundayız. Kadın ve erkek olmaktan önce bizler insanız; insan olarak haklarımızı bildiğimiz zaman insana şiddete tevessül etmenin nasıl adaletsiz bir tutum olduğunu idrak edeceğiz.” Aydın, ayrıca kadına şiddetle mücadelede hayata geçirdikleri Erkeksen Öfkeni Yen, Önce Adam Ol gibi kampanyaları anlattı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, İBB Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, şarkıcı Burak Kut ve Linet gibi isimlerin de ziyaret ettiği KADEM standı hem katılımcılar hem de basın mensuplarından yoğun ilgi gördü. Yönetim Kurulu Başkanı Sare Aydın ve Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan medyaya demeç verdi. Kadına şiddet davalarında son dönemde iyi hal indirimine gidilmemesini savunan Erdoğan, “Bu kararları veren hakimlerin de en azından insanlık vicdanlarında affedilmeyeceğini düşünüyorum. Bunların bir an önce düzeltilmesini bir vatandaş ve sosyal sorumluluk gönüllüsü olarak bekliyorum. Bunlar mutlaka ve hızla çözülmesi gereken sorunlar.” şeklinde açıklama yaptı. Erdoğan, her şeyin hukuk olmadığını ve hukukla çözülemeyeceğini ifade ederek, “Şiddet, bir insanlık problemi. Din, dil her şeyden bağımsız olarak bütün toplumlarda görülen bir sorun” dedi.

KADEM’in maraton sonuna kadar sürdüreceği #SendeKonuşSendeKoş kampanyası ise büyük destek gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM Ankara Gençlik Birimi’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde kendisi ile görüşme talebini kabul etti. KADEM ekibinin, kampanyayı tanıtmasının ardından hem “kadına şiddete dur de” hem de maratona katılım çağrısı yaparak #SendeKonuşSendeKoş sloganı attı. Erdoğan’ın yanı sıra AKP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, AKP Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, şarkıcı Demet Akalın, gazeteci Buse Biçer gibi çok sayıda isimden sosyal medyadaki kampanyaya video mesajlı destek geldi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top