KADEM, MARATONDA MÜLTECİ KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN KOŞACAK

“KADEM, Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda Mülteci Kadın ve Çocuklar ile Beraber Koşacak…”
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 12 Kasım 2017 Pazar günü düzenlenecek Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na sosyal sorumluluk ortağı olarak katılıyor. Bu yıl “Çocuklar İçin Koş” teması ile gerçekleştirilecek maratona “Ortak Geçmiş Ortak Gelecek” sloganıyla katılan KADEM’in teması da “Mülteci Kadın ve Çocuklar” olacak.
KADEM sosyal sorumluluk ortağı olduğu Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na Mülteci Kadın ve Çocuklar ile beraber katılacak. KADEM ekibi, Pazar sabahı saat 7.30’da Altunizade Köprüsü’nün Kısıklı-Köprü sapağının hizasındaki Hz. Ali Camii’nin önünde buluşup, köprüye kortej olarak giriş yapacak.
Maraton ve Spor Fuarı 09-11 Kasım tarihleri arasında -Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve üç gün sürecek. “Ortak Geçmiş Ortak Gelecek” sloganıyla İstanbul Maraton ve Spor Fuarı’nda yer alan KADEM, standının ana temasını Suriyeli Mülteci Kadın ve Çocuklar olacak.

“En Zor Maratonu Onlar Koştular
Çünkü Özgürlüğe Koştular…”

KADEM standına ilham veren olay 2012 yılında yaşanmıştı. Umutları yeşerten bir hikâyenin kahramanları olan üç Suriyeli çocuk, Yaran (13), Kusas (10) ve Ahmet (8), Suriye’de yaşanan dramın ardından umuda yolculuk yaparlar. Şam’da yaşarken anne ve babalarını bir bombardımanda kaybeden kardeşler, Şam’da bindikleri arabadan Türkiye yakınlarında indirilmiş ve elele tutuşup yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından Türkiye’ye ulaşmışlardı. Kardeşler, 10 saat boyunca durmadan yürüdüklerini söylemişti. Bir insan hızlı adımlarla ve düz bir yolda 1 saatte en fazla 5 kilometre yol alabiliyor. En büyüğü 13 yaşındaki üç kardeşin ise ayaklarını kan içinde bırakan patika yoldan geldikleri için yaklaşık 30-40 kilometre yürüdükleri tahmin ediliyor. Bu da onları sonu özgürlüğe açılan dünyanın en zor maratonunun kahramanları yapıyor.
Fuarın ikinci gününde ise (10 Kasım Cuma) İstanbul, Gaziantep ve Hatay kamplarından ve kamp dışında yaşayan 8 mülteci kadının hikâyesinin anlatıldığı “Ayrılık Belgesel Film” gösterimi yapacak. Maraton ve Spor Fuarı ana sahnesinde gösterimi yapılacak olan Ayrılık Belgeseli öncesinde KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, Suriyeli Mülteci Hene İbo ve Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ile söyleşi yapacak.
Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na katılacak kişilerin göğüs numarası, çip, tişört ve çantalarını alabilmeleri için maraton fuarını ziyaret etmeleri gerektiği bildirildi. Ücretsiz ziyaret edilebilen fuar, yarış malzemesi dağıtılan tek yer olacak.
Geçen yıl da sosyal sorumluluk ortağı olarak maratona katılan KADEM, 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için koşulan maratonda “Kadın Kahramanlar” temasıyla yer almıştı.

AJANDANIZA EKLEYİN

İstanbul Maraton ve Spor Fuarı
9-11 Kasım 2017

KADEM Ayrılık Belgeseli Gösterimi
KADEM, sosyal sorumluluk ortağı olduğu Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na “Mülteci Kadın ve Çocuklar” temasıyla katılıyor.
10 Kasım 2017
12.00-13.00
Vodafone 39. İstanbul Maratonu Fuarı, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi Sahnesi

Vodafone 39. İstanbul Maraton Koşusu
KADEM ekibinin buluşma yeri ve saati:
12 Kasım 2017
07.30
15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Altunizade Köprüsü, Kısıklı-15 Temmuz Şehitler Köprüsü sapağı, Hz. Ali Camii hizası

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top