KADEM Muş Temsilciliği Açıldı

13 Kasım 2018, Muş

KADEM’in 44. temsilciliği olan Muş Temsilciliği’nin açılışı 13 Kasım 2018 Salı günü; Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, ile KADEM Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

KADEM Muş Temsilcisi Keziban Mergen yaptığı açılış konuşmasında üstlendikleri sorumluluğun farkında olduklarını ifade ederek; temsilcilik olarak aileye, kadına ve topluma yönelik yapmak istedikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

“Kadına ve aileye dair her konuyu sorumluluk alanı olarak belirledik”

Açılışta konuşan Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar yaptığı konuşmada KADEM’in sorumluluk alanlarından da bahsederek, KADEM olarak kadına ve aileye dair her konuyu, her problemi sorumluluk alanı olarak belirlediklerini ifade etti. Bayraktar, kadın sorunlarının tek tipçi bir bakış açısıyla ele alındığını da sözlerine ekleyerek; kadının sadece belli modernist kriterlere uyarsa mutlu ve güçlü olacağı fikrinin doğaya aykırı olduğunu belirtti.

Peygamber Efendimizin yaşadığı dönemlere değinerek o dönemlerden de örnekler veren Bayraktar, o dönemde savaşa katılan kadınların da olduğunu, evinde çocuk bakan kadınların da olduğunu, ticaretle uğraşan, öğretmenlik yapan, hatta zabıtalık yapan kadın sahabe örneklerin de olduğunu hatırlatarak, “Hal böyleyken kadın sadece çalışmalı veya sadece evde olmalı dememiz makul değil” dedi.

Konuşmasında ailenin önemine de değinen Bayraktar: “Gücümüz yettiğince toplum yapımızın bozulmasına, değerlerimizin tahrip edilmesine karşı dik duruşumuzu sürdüreceğiz. Bizler, kadının da erkeğin de, Allah’ın bizi kıldığı onurlu, kulluğumuza yaraşır, adaletli bir yaşayış derdindeyiz. Ailenin çok çeşitli saldırılar altında olduğu bir dönemdeyiz. Kötü aile uygulamalarına bakıp bireyin veya özelde kadının ezilmesinin suçu aile kavramına atılamaz. Tam tersine sağlıklı bir aile, kadını da bireyi de güçlendirir” dedi.

“STK’lar toplumun ihtiyaçlarıyla devlet arasında köprü olma görevinin bilincinde olmalı”

Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın ardından konuşan Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, gayret bizden takdir Allah’tan diyerek toplumun dertleriyle dertlendiklerini ve bu bilinçle daha insaflı bir toplum düzeni için çalıştıklarını açıklayarak, bunun içinse ana kaynak ve motivasyonlarının her zaman adalet olduğunu ifade etti. Gümrükçüoğlu: “İnanıyoruz ki, ancak adalet çatısı altında toplumun tamamının faydasını gözetebilir ve sorunlara kalıcı çözümler üretebiliriz. Bu sebeple bizler cinsiyet adaletine vurgu yapıyor, söylemlerimizi bu referansla oluşturuyoruz” dedi.

STK’ların hangi bilinçle çalışması gerektiğine de değinen Gümrükçüoğlu, “STK’lar toplumun ihtiyaçlarıyla devlet arasında köprü olma görevinin bilincinde olarak çalışırsa; birey, aile ve toplum daha da güçlenecektir. İşte bizim gayretimiz de hayatın içinden, gönüllülük ilkesini her daim taze tutmayı gerektiren bir gayret. STK’ların katkısı toplum ve topluma hizmetle yükümlü olan devlet için çok önemli bir değerdir. Vakıf geleneğimiz ve kültürümüz bize bu anlamda köklü bir şuur bıraktı. Bu şuur haksızlığın karşısında durmayı, mağduriyetleri toplum içerisinde eritebilmeyi gerektirir” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu’ndan sonra konuşan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya kadınları ötekileştiren bir yapıdan uzak düşüncelerle çıktıkları yolda kadınların mecliste olması gerektiğini düşündüklerini ve kendi gruplarında üç kadın çalışma arkadaşlarının olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek Muş Temsilciliğinin de açılışını sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Açılışta konuşan Milletvekili Mehmet Emin Şimşek konuşmasında Kadınların ülke için yaptıkları fedakarlıklara değinerek: “Ülkemiz ne zaman zor bir süreçten geçse kadınlarımız sokağa çıkıp, ülkemizi ve bayrağımızı koruyarak ezanımızı susturmadılar. Bugün KADEM Muş temsilciliğiyle çok güzel ve değerli bir açılış yapıyoruz” dedi.

Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ise yaptığı konuşmada KADEM’in yaptığı çalışmalardan bahsederek: “KADEM adından da anlaşıldığı gibi çok kapsayıcı bir misyon üstlenen ve bu şekilde hareket eden bir dernek. KADEM’in ilimize gelmesinden dolayı memnuniyetimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

KADEM Muş Temsilciliği, konuşmaların ardından dualar eşliğinde kesilen kurdela ile açıldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top