KADEM, MUSİAD USA Ortaklığı ile “Dünya Kadın Zirvesi” Düzenledi

13 Mart 2018, New York

KADEM ve MÜSİAD Amerika Dünya Kadınlar Günü kapsamında, kadınların iş dünyasına ve ekonomiye daha aktif ve adil katılımını sağlamak, çözüm önerileri üretmek amacıyla Yale Club of New York’ta Dünya Kadın Zirvesi’ni (World Women Summit) gerçekleştirdi.

Zirveye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Gülnur Aybet, KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, MÜSİAD Amerika Başkanı Mustafa Tuncer, Bridging Cultures Group CEO’su Debbie Almontaser, ulusal ve uluslararası STK temsilcileri ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Kadınların iş hayatındaki rolleri ve güçlendirilmesini konu alan Dünya Kadın Zirvesi’nin açılış konuşmasını MÜSİAD Amerika Başkanı Mustafa Tuncer yaptı. Tuncer Konuşmasında, uluslararası arenada kadınların yıllardır hak mücadelesi verdiği halde hala kadın erkek arasında gelir eşitsizliğinin devam ettiğini vurgulayarak, kadınlara iş yaşamında ve ekonomide hak ettikleri yeri vermenin zamanının geldiğini ifade etti.

“Pozitif ayrımcılıkla kadına yönelik ayrımcılığın karşısında duruyoruz”

Dünya Kadın Zirvesi’nde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek için sürdürülebilir politikalar üretilmesinin, kadınların ekonomik hayata katılımlarının sağlanmasının, güvenlik ve barış içinde yaşayabilmeleri için destek verilmesinin gerektiğini ifade etti. Sayan; “Kadının iş gücüne katılımını arttırmak varmak istediğimiz hedeflerin başında yer alıyor. Bunun için de girişimciliği destekliyor ve pozitif ayrımcılıkla kadına yönelik ayrımcılığın karşısında duruyoruz.” dedi.

Zirvede konuşan KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın ise hak ve fırsatlar açısından kadınla erkek arasında büyük bir uçurum olduğunu, gerçekten eşit ve adil bir toplum için bu uçurumun bir an önce kapatılması gerektiğini söyledi. Aydın: “Kadınlar dünyada güçlü bir pozitif değişim sağlayabilecekken ayrımcılık, eşitsizlik ve adaletsizlik ile engellenmektedirler. Bizler de bu yüzden kadınların fırsat ve hizmetlere erişimlerinin daha çok arttırılmasını destekliyoruz. Düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Kadın Zirvesi’nin kadınların ekonomiye katılımı ve sosyoekonomik durumlarının iyileştirilebilmesi adına etkili ve öncü bir platform olacağına inanıyoruz. Kadınların fırsatlara daha kolay erişeceğini umuyoruz.” dedi.

“Kadınların eğitimi oldukça önemli”

Kurucu Başkan Aydın’ın ardından konuşan Bridging Cultures Group CEO’su Debbie Almontaser, kadınların eğitiminin öneminden bahsederek; “Kadınların eğitimi oldukça önemli, nitelikli eğitim alan kadınlar dünyayı geliştirecek gücü kendilerinde bulabilirler.” dedi.

Zirvenin son konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, Türkiye’nin son yıllarda kadının ve ailenin korunması, güçlendirilmesi yolunda önemli adımlar attığını ve atmaya da devam ettiğini vurgulayarak; “Kadınların birbirlerine verdikleri destek güçlenmeleri açısından oldukça etkili oluyor. Kadınlara kariyerlerinde neler istediklerini sormak, onların ihtiyaçlarını anlamak kadının güçlendirilmesinin en önemli kuralıdır.” dedi.

Kadınların iş yaşamı ve ekonomide daha adil ve güçlü bir şekilde yer almasına katkıda bulunmak amacıyla KADEM ve MÜSİAD Amerika ortaklığında New York’ta düzenlenen Dünya Kadınlar Zirvesi, çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top