KADEM, 02 Mayıs 2017 Salı günü saat 10.00 da İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Nisa Ece İnçke’nin cinayet davasının ikinci duruşmasına müdahil olma talebiyle katıldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, tahrik ve iyi hal indirimiyle suçluların fiili tekrar işlemesinin önüne geçilmesi için 2016 yılında kendisine şiddet uygulayan kocasından boşanma davası sürerken öldürülen 25 yaşındaki Nisa Ece İnçke’nin cinayeti hakkındaki davaya müdahil olma talebi ile katıldı.

Nisa Ece İnçke 2016 yılında boşanmak istediği eşi Recep İnçke Tarafından 4 kez kurşunlanarak canice öldürülmüştü. İddianamede Recep İnçke’nin Konuşmak için çağırdığı eşi Nisa’yı dışarıdan silah sesinin duyulmaması için televizyonun sesini sonuna kadar açtıktan sonra kurşunladığı ve eşini tasarlayarak öldürdüğü yer aldı.

KADEM Yönetim Kurulu ve üyeleri, duruşmadan önce saat 10.00’da, “Katiller İçin En Ağır Ceza” çağırısı ile İstanbul Çağlayan Adliyesi’nin önünde toplandı. KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Av. Betül Altınsoy Yanılmaz cinayet davası ile ilgili KADEM’in basın bildirisini okudu. Nisa Ece İnçke’nin ağabeyi de yaptığı açıklamada hem kardeşi hem de şiddet mağduru tüm kadınlar için adalet istedi.

Davaya katılan KADEM avukatlarının davaya müdahil olma talebi kabul edildi.

 KADEM’in Kamuoyu Açıklaması

KADEM olarak bizler bugün, kendisinden boşanmak istediği kocası tarafından canice öldürülen Nisa Ece İnçke ve ailesinin yanında olmak ayrıca davanın müdahili olmak için buradayız.

KADEM olarak kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, tahrik ve iyi hal indirimiyle suçluların fiili tekrar işlemesinin önüne geçilmesi için  2016 yılında kendisine şiddet uygulayan kocasından boşanma davası sürerken öldürülen 25 yaşındaki Nisa Ece İnçke cinayetinin takipçisi olacağız.

Nisa Ece İnçke 2016 yılında boşanmak istediği eşi Recep İnçke Tarafından 4 kez kurşunlanarak canice öldürülmüştü. Iddianamesinde Recep İnçke’nin Konuşmak için çağırdığı eşi Nisa’yı dışarıdan silah sesinin duyulmaması için televizyonun sesini sonuna kadar açtıktan sonra kurşunladığı ve eşini tasarlayarak öldürdüğü yer almıştı.
Bizler Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak, hakkaniyetli, adil, etkin bir yargılamanın gerçekleşmesi istemi ile  “Katiller Için En Ağır Ceza” çağrısıyla katillerin hak ettikleri en ağır caydırıcı cezayı almasını istiyoruz. 

Bu konuda emsal davalar da olduğu gibi, zanlıya hiçbir indirim uygulanmadan, ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesini bekliyoruz.

Bu vesileyle, merhum Nisa’ya ve şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top