Yönetici, Çalışan, Üye ve Gönüllülerimiz 55 Temsilciliğimiz ve Gençlik Ekibimizle Gazze’nin Sesi Olduk!

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda son üç ayda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 23 bin kişi hayatını kaybetti, 59 bin kişi yaralandı. İsrail katliamını dünyaya göstermeye çalışan yüzden fazla basın mensubu öldürüldü. Uluslararası hukuku ve insani değerleri hiçe sayan İsrail, sivillerin üzerine bomba yağdırmaya, camileri, kiliseleri, hastaneleri, mülteci kamplarını bombalamaya devam ediyor.

KADEM olarak, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de insanlık ve savaş suçu işleyen İsrail’e karşı, her platformda sesimizi yükselttik, tepkimizi en güçlü şekilde ortaya koyduk.

Filistin için Düzenlenen Oturma Eylemlerine Katıldık

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Eminönü Meydanı’nda üç gün süren bir oturma eylemi düzenledi. 39 sivil toplum kuruluşundan kadınların düzenlediği eylemde yer aldık.

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM yönetici ve çalışanları olarak Filistin için organize edilen oturma eylemine destek verdik.

İstanbul’da Düzenlenen Büyük Filistin Mitingine Katıldık

KADEM Yönetimi, çalışanları ve gönüllüleri olarak, 28 Ekim tarihinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Büyük İstanbul Mitingine katıldık.

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin Öncülüğünde Sultanahmet Eylemindeydik

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek için Sultanahmet Meydanı’nda başlattığı 15 günlük oturma eylemine katılan sivil toplum kuruluşlarından biriydik. Eylemin 8’nci gününde KADEM olarak nöbeti devraldık. Yüze yakın STK’nın destek verdiği oturma eylemine KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Üyeleri, çalışan ve gönüllüleri ile Genç KADEM gönüllüleri de katıldı.

KADEM-filistinli-kadinlarla-dayanisma-eylemindeydi

İsrail Hakkında Suç Duyurusunda Bulunduk

İsrail’in Gazze’de işlemiş olduğu suçlarla ilgili İsrail hükümeti ve ordu yetkilileri hakkında 11 Aralık’ta Çağlayan Adliyesinde Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde suç duyurusunda bulunduk.

 

Basın açıklamasıyla duyurduğumuz suç duyurusu dilekçemizi, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Uluslararası Ceza Mahkemesine iletilmek üzere, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verdik. İsrail Devletinin Lahey Uluslararası Adalet Divanı önünde yargılanması için de girişimlerde bulunduk.

Suç duyurusu dilekçemizde: İsrail’in tüm eylemlerinin Soykırım Ve İnsanlığa Karşı Suçlar Kapsamında Savaş Suçu oluşturduğundan, ilgili İsrail yetkililerinin yargılanmasını talep ettik.

Aynı zamanda birçok kuruma gönderdiğimiz mektuplarla, insan haklarına duyarlı tüm kişi, kurum ve platformları, İsrail hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesinde suç duyurusunda bulunmaya davet ettik.

Bu anlamda 55 temsilciliğimiz de kendi bölgelerinde Gazze için harekete geçti. Çorum, Tokat, Çanakkale temsilcilikleri eylem düzenledi, Kırşehir KADEM “Kudüs Anadır” söyleşisi gerçekleştirdi. KADEM Samsun Temsilciliği İsrail’i destekleyen ürünlere karşı düzenlenen boykota destek verdi. Sakarya temsilciliği Filistin yararına hayır çarşısı düzenledi. KADEM Çanakkale Temsilciliği tarafından “Zulmün Karşısındaki Yerimiz Neresi” ve “Mukaddes Miras “Mescid-i Aksa” konulu eğitimler düzenlendi. KADEM Konya Temsilciliği, İsrail’in Gazze’ye yönelik uyguladığı zulme karşı ses çıkarmak için 12 Kasım’da Konya Mevlana Meydanı’nda Filistin halkına dayanışma mesajı verdi.

kadem-tokat-temsilciligi-israil-zulmune-karsi-sesini-duyurdu
KADEM-trabzon-temsilciliginden-minik-yureklerden-gazzeye-destek-yuruyusu-

Genç KADEM özellikle İsrail’e destek veren ürünlerin boykot edildiği kampanyalara yönelik hem içerik üretti hem de var olan kampanyalara destek oldu. Gençler “Almazsan Ölmezsin, Alırsan Ölürler” ve “İçmezsen Ölmezsin, İçersen Ölürler” sloganlı stickerlarla sahada aktif rol aldı. 17 Ekim’de İsrail Konsolosluğu önündeki eyleme destek veren Genç KADEM gönüllüleri aynı zamanda Eminönü ve Sultanahmet’te düzenlenen oturma eylemlerine ve Atatürk Havaalanı’nda düzenlenen büyük mitinge de destek oldu.

gencler-filistin-icin-insanlik-nobeti-tuttu

 

Genç KADEM son olarak, “Hanzala Yüzünü Dönecek, Filistin’de Zulüm Bitecek” sloganıyla düzenlediği sanat içerikli eyleminde, Gazze halkının yanında olduğumuzu Sultanahmet Meydanı’ndan tüm dünyaya haykırdı.

KADEM aynı zamana sosyal medya hesaplarında sık sık Gazze içerikli paylaşımlarda bulunmaya devam ediyor. Sivil toplum kuruluşları tarafından konuyu gündemde tutma amacıyla düzenlenen ortak hashtag çalışmalarına ve sosyal medya farkındalık çalışmalarına da destek vermeyi sürdürüyor.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top