9 Eylül 2016, Antalya

KADEM, 9 Eylül 2016 Cuma günü saat 13:40’ta Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Sezgi Kırıt davasının ikinci duruşmasına müdahil sıfatıyla katıldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 2009 yılında öldürülen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın 7 yıl boyunca gizli kalan cinayeti hakkındaki davaya müdahil oldu.

9 Eylül Cuma günü saat 13:40’ta Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın ikinci duruşmasından önce, KADEM Yönetim Kurulu üyesi Av. Betül Altınsoy Yanılmaz, cinayet davası ile ilgili KADEM’in basın bildirisini okudu. KADEM Antalya ekibinin de pankartlarla hazır bulduğu duruşma için hazırlanan bildiride, zanlılar hakkında hiçbir indirimin söz konusu edilmeden, ağırlaştırılmış hapis cezası istenildi:

2009 yılında Antalya’da sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı biri tarafından kaçırılarak, uyuşturucu verilen, tecavüze uğrayan, dövülen ve öldürülen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın cinayet davasının ikinci duruşması 9 Eylül 2016 Cuma günü (bugün) saat 13.40’da Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacaktır.

Evinden bakkala gitmek için çıkıp bir daha haber alınamayan Sezgi’nin katilleri, öldürdükleri kızın bedenini bir bavul içinde Antalya’dan Isparta’ya götürüp boş bir alana attı. Olay yerinde bıraktıkları lastik izlerinden kullandıkları otomobil aracılığıyla kimliklerine ulaşılan katiller hakkındaki soruşturma akamete uğradı ve 7 yıl boyunca haklarında dava açılmadı. Zanlılardan biri başka bir suçtan hüküm giyerek hapis yatarken, diğer zanlılar haklarında hiçbir soruşturma yürütülmeden hür bir şekilde yıllarca aramızda dolaştı.

Olayın soruşturulması sürecinde yaşanan ihmal ve eksiklikler sonrasında Sezgi’nin ailesi ve vekilinin kişisel çabaları ile verdikleri hukuk mücadelesi sonucunda yeni delillerin ortaya çıkması sebebiyle dava açıldı.

13 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen ilk duruşmada, zanlılar Osman K. ve Mutlu K. “ölüme neden olacak şekilde çocuğun cinsel istismarı, birden fazla kişi tarafından cebir, tehdit ve hile kullanarak çocuğu hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbetle yargılanmak üzere, Emine K. ise bu suçlara yardımdan 27 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmak üzere tutuklandı.

Bizler Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak, katillerin hak ettikleri en ağır caydırıcı cezayı almasını  istiyoruz. Ayrıca Sezgi’nin cinayetinin aydınlatılmasında ihmali olan tüm yetkililer hakkında soruşturma açılarak gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. 

Bu konuda emsal bir dava olan Özgecan davasında olduğu gibi, hiçbir zanlıya indirim uygulanmadan, suçlulara ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesini bekliyoruz.

Kızlarımızın, oğullarımızın, kadınlarımızın, hepimizin bedenlerine uzanan kirli ellere karşı birlik olup “ama”sız ortak bir tepki ortaya koymak için; hakkaniyetli, adil, etkin bir yargılamanın gerçekleşmesi istemi ile KADEM, bugün Antalya Adliyesi’nde olacak.

Bu vesileyle, merhum Sezgi’ye ve şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

#SezgiİçinAdalet

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top