Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) “Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Uyum” projesi kapsamında geçici barınma merkezlerini ziyaret etti.

14 Mayıs 2017

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) arasında 2017 yılı Şubat ayında imzalanan protokol kapsamında uygulanmaya başlanan “Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Uyum” projesi hızla devam ediyor.

Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Uyum projesi kapsamında KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sezen Güngör, proje araştırmacısı Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel, proje koordinatörü Fırat Polat, KADEM uzmanları Zelal Günel ve Zeynep Yapar`dan oluşan KADEM proje ekibi, AFAD yetkilileri eşliğinde sığınmacıların yaşadığı geçici barınma merkezlerini ziyaret etti.

Proje ekibi tarafından gerçekleştirilen 3 günlük ziyaret kapsamında, Şanlıurfa`da bulunan Harran ve Suruç geçici barınma merkezleri, Gaziantep`te bulunan Nizip 1, Nizip 2 ve Islahiye 1 geçici barınma merkezleri, Kilis`te bulunan Elbeyli geçici barınma merkezi ve Hatay`da bulunan Altınözü geçici barınma merkezine gidilerek durum analizi yapıldı. Gerçekleştirilen bu ziyaretler ile; 5 yıldır sığınmacılar konusunda çok yoğun ve kapsamlı çalışmalara yürüten AFAD`ın uyguladığı uyum çalışmalarının yerinde görülmesi ve incelenerek İstanbul`da kurulmuş olan “Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Uyum Merkezi”nin daha başarılı faaliyetler göstermesi amaçlandı.

Gerçekleştirilen ziyaretlerde kamp yetkililerinden, kampların kuruluşundan bugüne kadar nasıl bir değişim gösterdiği, kampların son durumu, kadınlar özelinde eğitim, sağlık, sosyal hizmetler ve ekonomik faaliyetler konusunda yürütülen çalışmalarla detaylı bilgi alındı. Ziyaretler esnasında proje ekibi, eğitim alanları, sosyal alanlar ve çalışma alanlarını yerinde inceledi ve buralardaki kadınlarla doğrudan iletişime geçti. Aynı zamanda proje ekibi kamplarda bazı ailelerin yaşam alanlarına davet edildi. Ziyaretlerde kampta yaşayan sığınmacı kadınların son durumunu doğrudan gözlemleme, sorunlarını ve isteklerini dinleme fırsatı bulundu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top