KADEM TEKZİP METNİ

27 Mart 2023 tarihinde Sözcü Gazetesi’ne ait internet sitesinde “2002’de Kadınlar AKP’yi iktidara Taşıdı, 2023’te AKP Kadınları Gözden Çıkardı” başlığıyla  yayınlanan haber gerçeği yansıtmamaktadır.

Sözcü Gazetesi tarafından, KADEM Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun üç yıl önce Anadolu Ajansı’na  verdiği röportaj beyanlarının kesilip, kırpılarak yalan habere konu edilmesi kesinlikle kabul edilemez. Haberde yer alan “Partinin erkek egemen muhafazakar  kanadı,  bu  isimleri hakarete varan  ifadelerle hedefe  koydu. İktidar kanadından gelen sert eleştirilere KADEM Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “Esra Albayrak ve Özlem Zengin hanımefendinin yaşadığı gibi bu ahlaksız dil ve söylem hızla yayılırken, söz konusu edilen kadınlar nesneleştirilerek gözü dönmüş kişilerin nefret objesi haline getirilebiliyor. Bunu hiçbir hal ve durumda kabul edemeyiz. Toplum olarak ‘dur’ demeliyiz“ yanıtını verdi.” şeklindeki ifadeler kesinlikle yalandır. Gümrükçüoğlu’nun 3 yıl önce sosyal medyada yürüttüğümüz “Küfürsüz Hayat Mümkün” adli kampanyamız çerçevesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajdan cümleler, söz  konusu  haberde  maksatlı  olarak  alınıp  apaçık bir  şekilde  çarpıtılarak habere malzeme edilmiştir.

Sözcü Gazetesi, Başkanımız Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun KADEM’in sosyal medyada kullanılan küfürlü dile dikkat çekmek amacıyla başlattığı kampanya için verdiği röportajdan ürettiği yalan haberle açıktan gazetecilik ve hukuk ilkelerini yok saymıştır. KADEM sitemize ait linkte de görüldüğü gibi verilen röportajın ne ó284 Sayılı Kanun ile ne de son dönemdeki siyasi tartışma ile ilgisi vardır.

Söz konusu röportajdan yola çıkarak Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı haberde de görüldüğü üzere, başkanımızın Sözcü Gazetesi’nin yaptığı yalan haberdeki beyanları tamamen başka bir bağlamdadır.

Bu anlamda Sözcü Gazetesi’ni tümüyle yalan ve mesnetsiz habercilik anlayışından derhal vazgeçerek, hukuk ve meslek ilkelerine geri dönmeye davet eder, yalan haberden doğan hukuki haklarımızı eksiksiz ve etkin olarak sonuna kadar kullanacağımızı kamuoyuyla paylaşırız.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top