KADEM Tokat Temsilciliği Açıldı

19 Nisan 2018, Tokat

KADEM’in 34. temsilciliği olan Tokat Temsilciliği, 19 Nisan 2018 Perşembe günü faaliyete başladı. Temsilciliğin açılışını; KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Özlem Zengin, Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve KADEM Yönetim Kurulu yaptı.

KADEM’in 34. il temsilciliği olan Tokat’ın İl Temsilcisi Müjgan Arslan yaptığı açılış konuşmasında; KADEM’in ulusal ve uluslararası çalışmalardan bahsederek bölgelerinde de temsilcilik olarak bu minvalde projeler geliştirip uygulamak için çalışacaklarını vurguladı.

“STK’lar sorunların çözülmesi noktasında hep birlikte hareket etmeli”

Temsilcilik açılışında konuşan Kurucu Başkan Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Tokat’ın tarihi ve kültürel dokusundan bahsederek, Tokat’ta yaşayan kadınların Afrin’deki askerlerimize içlik dokuyarak göndermelerini örnek göstererek, kadınların fırsat verildiğinde bütün zorlukların üstesinden gelebileceklerini söyledi. Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Sivil toplum kuruluşları sorunların çözülmesi noktasında hep birlikte hareket etmeli. Çünkü bir ülkenin STK’ları ne kadar güçlü olursa adaletin tesisi o kadar hızlı, demokrasisi de o kadar güçlü olur. Kadın sorunlarına ilişkin yasal düzenlemelerden, toplumsal farkındalığa kadar her alanda yapılması gereken çalışmalar var. Hayatın her alanında kadının statüsünü yükseltecek imkânlar ve fırsatların önünü açmalıyız. Kadının insani değerlerden uzaklaştırılarak metalaştırıldığı ve haksız yere ikincil duruma düşürüldüğü günümüz toplumlarında, kadını ötekileştiren her türlü anlayışla mücadele etmek hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.”

KADEM Kurucu Başkanı Aydın’ın ardından konuşan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise konuşmasında kadının toplumdaki yeri ve önemine değerek, KADEM’in çalışmalarından bahsetti. Eroğlu: “Kadınlar toplumun büyümesinin ve gelişmesinin temel taşıdır. Bu nedenle de KADEM’i ve çalışmalarını çok önemsiyoruz.” dedi.

“KADEM’de olmak bir ayrıcalıktır”

Temsilcilik açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Özlem Zengin konuşmasına, KADEM’in çalışmalarından örnekler vererek başladı. Zengin KADEM’in diğer derneklerden farklı olduğunu ve bu nedenle de KADEM’de olmanın bir ayrıcalık olduğunu vurguladı. Zengin: “KADEM, zaten gerçek bir ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıktığı için de bugün Türkiye genelinde 42 temsilciliği bulunuyor. KADEM, Türkiye’nin temel meselelerine odaklanıp, kamuoyunun dikkatini çeken, bunu yaparken de sorunlara çözüm üreten, mevcut durumun resmini çekip o resimden geleceğe yol bulmaya çalışarak, sorunlarla alakalı nokta atışı yapan bir dernek.” diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Zengin’den sonra konuşan Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ise toplumsal hayatın her alanında kadının güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek KADEM’in Türkiye genelinde ve Tokat’ta da üstlendiği sorumluluğu yerine getirebilecek özellik ve tecrübede bir dernek olduğunu vurguladı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top