22 Eylül 2016, İzmir

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 22 Eylül Perşembe günü saat 14:30’da, İzmir’in Menderes ilçesindeki bir köyün ilkokulunda kız çocuklarına toplu cinsel istismarda bulunan 66 yaşındaki okul müdürü hakkında görülen davayı takip etmek için İzmir Adliyesi’nde toplandı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıktan sonra 28 Haziran 2016 tarihinde tekrar tutuklanan sanığın davasının duruşmasından önce, derneğin yönetim kurulu üyesi Av. Betül Altınsoy Yanılmaz KADEM bildirisini okudu:

“İzmir’in Menderes ilçesindeki bir köyde, kız çocuklarına cinsel istismarda bulunan 66 yaşındaki sapık okul müdürünün 22 Eylül 2016 Perşembe günü (bugün) yapılacak duruşması öncesi KADEM olarak yine bir araya geldik. Hakkında taciz suçundan 102 yıl hapis istenen sözde “eğitimci”, 1.5 yıl tutuklu kalmış, fakat sonradan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 28 Haziran 2016 tarihinde görülen duruşmanın ardından tekrar tutuklanan sapığın, davasının en kısa sürede sonuçlanıp en ağır cezayı almasını talep ediyoruz.

Evrensel bir sorun olan çocuk istismarı; etnisite, din, ırk, mezhep ve cinsiyet ayırt etmeksizin gerçekleşen, ailenin ve toplumun bütünlüğünü felakete sürükleyen alçakça bir durumdur. Bununla mücadele etmenin tek yolu, toplumun siyasal ve ideolojik bağnazlıklarından soyutlanmaktır. Bugün Türkiye’nin farklı bakış açılarına sahip sivil toplum kuruluşları olarak, bu dava ile ortak bir mücadeleye kapı aralamak arzusundayız. Zira her çocuk bir gelecektir; çocuklar ve gelecek hepimize aittir!

Sivil toplum kuruluşları olarak, bu tip olaylara haklı tepkimizin yanında, devletin ilgili kurumlarının ve siyasilerin de ivedilikle sivil toplum, akademi ve alanında uzman kişilerle istişare ederek, kastrasyondan müebbete, teknik takipten anayasal düzenlemelere kadar yapıcı, onarıcı ve koruyucu politikaları geliştirmelerini beklemekteyiz.

Bu doğrultuda hiç vakit kaybetmeksizin;

  • Adli ve idari soruşturma makamlarının bu olayların failleri il ihmali bulunan tüm sorumluları tespit ederek gerekli müeyyidelerin uygulanmasını,
  • Avrupa Konseyi Çocuğun Cinsel Sömürü ve İstismardan Korunması, yani Lanzarote Sözleşmesi ve diğer uluslararası sözleşmeler ışığında Anayasa ve yasalarda değişiklik yapılmasını,
  • Bilhassa Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile iptal edilen Türk Ceza Kanunu’nun “çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103/2. maddesinde yer alan hükmün acilen meclis gündemine alınmasını,
  • Devlete çocukların korunması görevini yükleyen Anayasa’nın 41. ve 61. maddeleri doğrultusunda bir çocuk koruma sistemi oluşturulmasını,

talep ediyoruz.

Bugün duruşması yapılan sapığın en ağır cezayı almasını, bu cezanın gelecekteki olayların önünü almak için bir emsal olmasını ve adaletin sağlanmasını beklemekteyiz. Çocuklarımızın bedenlerine uzanan kirli ve sapık ellere “Artık Yeter!” diyoruz.

Toplumsal, ahlaki ve manevi değerlerimizin aşağılık zihniyetlerin gölgesinde yıpranmasına izin vermemek için; burada olmayı, çocukların ve ailelerinin yanında duymayı kendimize görev addediyoruz.

Bizler, toplumun en kırılgan kesimi olan kadınlara ve çocuklara karşı her türlü şiddetin kabul edilemez olduğuna inanan bir sivil toplum kuruluşu olarak diyoruz ki: “İSTİSMAR FELAKETTİR!”

Masum çocukların değil, sapıkların utanç içinde yaşayacağı bir dünya için, tüm kamuoyunu bu davada teyakkuz galinde olmasının, çocukların ve ailelerinin adalet arayışında yanlarında durmasının önemine tekrar dikkat çekiyor, herkesi mücadeleye ortak olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KADEM, bir önceki (28 Haziran 2016 tarihindeki) duruşmada da hazır bulunarak “İstismar Felakettir” sloganını kullanmış ve mahkemeye davaya müdahil olma talebiyle başvurmuştu.

caps_izmirdavasi_kadem-01

KADEM, 22 Eylül 2016 Perşembe günü saat 14:30’da İzmir Adliyesi önünde toplanarak sanığın en kısa sürede en ağır cezayı almasını talep eden bir basın bildirisi okudu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top