KADEM Trabzon İl Temsilciliği, KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz ile KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, KADEM Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu ve Adnan Günnar, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan’ın katılımıyla açıldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Kurucu Sare Aydın Yılmaz, KADEM’in, sadece kadını ilgilendiren dernek olmadığını belirterek, “Referansını manevi ahlaki değerlerden alan bir derneğiz” dedi.

Yılmaz, Ortahisar ilçesinde Kahramanmaraş Caddesi’ndeki KADEM Trabzon Temsilciliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 8 Mart 2013’te kurulan derneğin etkin çalışmalara imza attığını vurguladı.

KADEM’in, kadınların sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan güçlenmesini isteyen dernek olduğunu ifade eden Yılmaz, “KADEM, sadece kadını ilgilendiren dernek değildir. Biz referansını manevi ahlaki değerlerden alan bir derneğiz. Dolayısıyla bize göre, kadının erkeğe, erkeğin de kadına emanet edildiği şiarın mensuplarıyız” diye konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN DE KADEM VAR”

Yılmaz, toplumu kalkındırmak, sosyal adaleti gerçekleştirmek, aile içinde huzuru ve barışı tesis etmek için kadın ve erkeği, yan yana yürüyen ve birbirini tamamlayan iki farklı birey olarak ele aldıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Bu toplum hepimizin, çocuğu büyütmek hepimizin. Biz kadını ve erkeği ile yan yana yürüyebildiğimiz sürece huzuru ve barışı tesis edebiliriz. KADEM belki isminde kadın ve demokrasi taşıyor ama zannetmeyin sadece kadınları ilgilendiren bir dernek. Biz aileyi ayakta tutan esas kişi olan kadınları güçlendirmeyi hedefleyen derneğiz. Ailenin güçlenmesi erkeğin, çocuğun ve toplumun güçlenmesidir.”

Yılmaz, Türkiye’yi yasa boğan Özgecan’ın annesi ve babası ile geçen hafta iftar programında bir araya geldiklerini anımsatarak, “Bu olayların yaşanmaması için kadına yönelik şiddetle mücadele için de KADEM var” dedi.

“MEDENİYET DÜNYAMIZDAN ALDIĞIMIZ GÜÇLE HAREKET EDİYORUZ”

KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan ise KADEM’in 11’inci temsilciliğini Trabzon’da açtıklarını söyledi.

Erdoğan, Türkiye’de yepyeni bir kadın hareketi olan KADEM’in, Anadolu’nun dört bir tarafına yayılarak, kadınların sorunlarına bizzat sahadan çözüm aradığına işaret ederek, şunları kaydetti: “Kadınlarımızın hak ihlallerine karşı mücadele etmek, onların demokrasiye etkin katılımını sağlamak için çalışırken dışarıdan iten ve baskın kavramlarla değil, kendi medeniyet dünyamızdan aldığımız güçle hareket ediyoruz. Bu yolda kadim bir medeniyete, kozmopolit bir kültüre ev sahipliği yapan Trabzonumuza KADEM ayrı bir renk katacaktır.”

Konuşmaların ardından yapılan dua ile açılış yapılarak, dernek binası gezildi.

Yılmaz ve Erdoğan, ayrıca Avrasya Üniversitesi’nin Yomra Yerleşkesindeki “Şehitlik Anıtı”nı da ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, Yılmaz ve Erdoğan’a anıtla ilgili bilgi aktardı.

İFTAR PROGRAMI

KADEM Kurucu Başkanı Yılmaz, KADEM Trabzon Temsilciliği tarafından bir restoranda organize edilen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada ise “KADEM olarak çağdaşlık, uygarlık söyleminin ürettiği tek tip kadın modeli yerine, farklı kadın kimliklerinin demokrasiyi güçlendirdiğine inanıyoruz” dedi.

KADEM Başkan Yardımcısı Erdoğan da konuşmasında, “Kadını ve erkeği bir bütünün parçaları olarak görüyoruz. Fıtratlarını yok saymadan, kadın ve erkeğin dayanışma içinde dünyayı birlikte mamur edeceklerine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top