KADEM, Türkiye Genelinde İhtiyaç Sahibi Kadın ve Ailelere Devlet Tarafından Sunulan Sosyal Destekleri ve Erişim Yöntemlerini Anlatıyor

KADEM Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde, ihtiyaç sahibi kadın ve ailelere devlet tarafından sunulan destekler ile bu desteklere nasıl ulaşabileceklerini anlatmak amacıyla hazırladığı “Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim” eğitimlerine başladı.

Kadın ve aileye yönelik devletin farklı kurumları aracılığıyla verilen 100’e yakın yardımın bir araya toplanarak hazırlandığı “Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim El Rehberi” başta KADEM Genel Merkez olmak üzere Türkiye’nin birçok ilindeki temsilciliklerde eğitimlerle beraber verilmeye başladı. Ayrıca konu özelinde hazırlanan “kadinadestek.org” web sitesi de ilgilerinin hizmetine sunularak detaylara erişim imkânı sağlıyor.

Eğitimler, web sitesi ve el rehberi aracılığıyla birçok kadın ve aileye ulaşılarak; eğitim ve çocuk, aile ve ev yardımları, sağlık yardımları, tarım destekleri, iş kurma ve işsizlik destekleri gibi birçok başlık altındaki yardımları aktarabilmek amaçlanıyor. Ayrıca eğitimlerde bir araya gelinen kadınlara bulundukları illerin yerel yönetimlerini de takip ederek ilgili hizmetlere ulaşmaları noktasında bilgilendirmeler yapılıyor.

Yayınlanan el rehberi aracılığıyla da değişik nedenlerden dolayı ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlara yol gösterebilmek hedeflenirken, eğitimlerde; teorik bilgilerin pratikteki uygulamalarının nasıl olacağına dair bilgiler interaktif olarak veriliyor.

Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim El Rehberi ve konuyla ilgili verilen eğitimlerle; kadınların kendilerine sunulan olanaklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak en doğru destekten faydalanmalarına yardımcı olmakla birlikte yaşadıkları zorlukların hafifletilmesine edindikleri bilgiler doğrultusunda yol göstermek amaçlanıyor.

“Kadınlara yol gösterici bir rehber oluşturmayı hedefledik”

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, hazırlanan el rehberi ve verilen eğitimlerle; çalışma ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlara yol gösterici bir rehber oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı. Aydın: “Bu rehber ve eğitimlerle, kadınlarımıza bu destekler hakkında detaylı bilgi sunmayı ve en doğru yönlendirmeyi yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kadın ve aileye verilen devlet desteklerinden yararlanmak için; yardım almak isteyen kişinin nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarasının olması ve başvuru için gelir testinin yaptırılmış olması gerekiyor. Gelir testi yaptırmamış kişiler, yaşadıkları şehirlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırabiliyor.

Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim El Rehberi’nde; Aile ve ev yardımları, eğitim ve çocuk yardımları, sağlık yardımları, iş kurma ve işsizlik yardımları, indirimler, tarım desteği, şehit yakınları ve gazilere tanınan haklar konularında ayrıntılı bilgiler bulunuyor.

KADEM tarafından hazırlanan, kadın ve aileye verilen devlet desteği ile ilgili bireylerin merak ettiği, öğrenmek istediği tüm bilgilerin bulunduğu el rehberinin, yurdun dört bir yanında bulunan temsilciliklerimiz aracılığıyla her eve girerek konuyla ilgili bilincin arttırılması amaçlanıyor.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top