KADEM Üyeleri Bir Araya Geldi

14 Aralık 2019, İstanbul

KADEM’e gönül vermiş üyeler, “KADEM Üye Buluşması” kapsamında düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle, hayata geçirilen çalışmaları istişare etme şansı bulan üyeler, yeni projeleri de konuştu.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar KADEM Üyelerine yaptığı konuşmada; kadın hakları için, kadınların uğradığı adaletsizlik ve mağduriyetlerle mücadele etmek çalışırken en büyük gücü milli ve manevi değerlerden almak için bir araya geldiklerini söyledi.  Bayraktar: “Ailenin sağlamlığı, neslin devamı ve dindarlık, kadının gelişimine, özgürlüğüne engel değildir. Biz değerlerimizden aldığımız güçle, hakkı ve hakikati söyleme gayretindeyiz. Batılı kadınlarla pek çok ortak noktamız olsa da farklı bir tarih yaşadık ve farklı bir medeniyetten geldik. Bizim medeniyetimizde kadının zaten onurlu bir konumu vardı. Peygamber Efendimiz’ in döneminde bu zirve yapmıştı. Tarihimize baktığımızda nice güzel örnekler görürüz.

“Tüm çalışmalarımızı salt bir adalet arayışıyla yapıyoruz”

Fakat yıllar içinde toplumumuzda kadınların pek çok hakkı elinden alındı. Kadını ikincil gören, hatta alıp satabilen sefil bir zihniyet türedi. Bunlar karşısında, başka toplumların çözümlerinden işimize yarayanları alıyor, gerisi için medeniyetimizden çözümler üretiyoruz. Biz, tüm bu çalışmaları salt bir adalet arayışıyla yaparken bir kesim zihniyet, erkeklerin güç zemininin tehdit altında olduğu algısına kapılıyor. Halbuki bizim inancımızda kadınlar ve erkekler birbirinin velisidir” dedi.

Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın ardından konuşan Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu; her üyenin gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. Gümrükçüoğlu: “Eskilerin ‘Evvel refik, sümme’t-tarik’ diye bir deyişi vardır. Yani önce yoldaş sonra yol. Halis niyetlerle çıktığımız bu yolda siz gönüllülerimizle birlikte, inandığımız değerleri yaşatmak için aynı hedefe doğru yürüdük ve yürümeye devam edeceğiz” dedi. Gümrükçüoğlu KADEM’in, kadının insanlık onurunu teslim etmek üzere savunuculuk yapmayı kendine misyon edinmiş bir STK olduğunu ve toplumun her alanında kadın ve erkeğin dengeli katılımına destek vermeyi vazife edindiklerini vurguladı.

“Her türlü ayrımcılığın önüne geçilmesi için kadın ve erkek arasında adil bir rol paylaşımının benimsenmesi gerekiyor”

Gümrükçüoğlu: “Biz şuna inanıyoruz: Kadına ilişkin meseleler ancak toplumsal farkındalık ile çözüme kavuşturulabilir. Kadın sorunu şeklinde ifade edilmesine alıştığımız fakat toplumsal bir yara haline gelen ayrımcılıklar, yalnızca kadınların değil tüm insanlığın ortak yarasıdır. Yaşanan her türlü ayrımcılığın önüne geçilmesi için kadın ve erkek arasında adil bir rol paylaşımının benimsenmesini gerektiğini vurguluyoruz. Bunun da ancak, ‘Cinsiyet Adaleti’ anlayışı ile gelen hak ve sorumluluk dengesiyle sağlanabileceğine işaret ediyoruz. Kadın çalışmaları alanında edindiğimiz tecrübe bize; en iyi yöntemin kendi kültürel değerlerimizden beslenmemiz gerektiğini gösterdi. KADEM de bu ihtiyacı karşılamak, kadınların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için özgün bir söylemle sesini duyurmaya çalışıyor” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top