KADEM (Kadın ve Demokrasi Vakfı) W20 Toplantısında
Türkiye’deki Kadın Profilini Anlattı

14-17 Haziran tarihlerinde Hindistan’ın Tamil Nadu Eyaleti’nin Mahabalipuram kentinde gerçekleştirilen W20 zirvesi, “Kadın Liderliğindeki Gelişim, Dönüşüm ve Aşım” (Women Led Development Transform, Thrive and Transcend) temasıyla gerçekleşti. Türkiye delegasyonu dönem başkanlığını KADEM’in yaptığı zirvede 5 temel başlık altında kadını güçlendirmeyi hedefleyen çalışmalar yapıldı.

KADEM-W20-toplantisinda-Turkiyedeki-kadin-profilini-anlatti.

Hindistan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Women 20’nin bu seneki misyonu “Kadın liderliğindeki kalkınmanın önündeki tüm engelleri kaldırmak ve kadınların kendi hayatlarını ve diğer kadınların hayatlarını geliştirip dönüştürmeleri için elverişli bir ortam ve ekosistem sağlamak” olarak belirlendi. Türkiye delegasyonu dönem başkanlığını KADEM’in yaptığı, dönem başkanlığını Hindistan’ın yürüttüğü W20 zirvesinde 5 temel alanda kadınları güçlendirmeyi hedefleyen çalışmalar gerçekleştirildi. Bunlar:

  • Kadın Girişimciliği,
  • Taban Menşeli Kadın Liderliği,
  • Dijital Cinsiyet Uçurumunu Kapatmak,
  • Eğitim ve Yetenek Gelişimi,
  • İklim Değişikliği idi.

W20 Hindistan zirvesinin Call to Action Breaking the Glass Ceiling” başlıklı oturumunda W20 Türkiye Delegasyon Başkanı Dr. Nursem Keskin Aksay panelist olarak yer aldı. KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Aksay, konuşmasında KADEM’in faaliyet alanları ile Türkiye’deki kadın profilinden bahsetti. Aynı zamanda başörtülü, Müslüman bir akademisyen olarak Almanya’da karşılaştığı cam tavan örnekleri üzerinden tecrübe paylaşımında bulundu.

W20 zirvesinde ayrıca Sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirme yolculuğu, kadın liderliğindeki iklim hareketleri ile dünyamızı koruma, teknolojide cinsiyet uçurumunun kapatılması, cam tavanı kırma, ticaret ve yatırım ile ekonomik güçlendirme” gibi alanlarda paneller gerçekleştirildi. Zirvede, Hindistan Kırsal Kalkınma Bakanlığı’nın Ulusal Kırsal Kalkınma Misyonu ile Tamil Nadu bölgesinde kırsalda desteklenen kadın girişimci hikayelerine de yer verildi.

W20 2023 Tebliği Eylül Ayındaki G20 Zirvesi’ne Sunulmak Üzere Hazırlandı

Dört gün süren zirve sonunda delegeler ve W20 sekreterliği tarafından mutabakatla oluşturulan bildiri ve politika önerileri taslak hazırlama komitesiyle paylaşıldı. Taslak Komitesi tüm öneri ve tavsiyeleri düzenleyerek Baş Koordinatör ve Delegasyon Başkanları ile paylaştı. Son müzakereler sonunda fikir birliğine varılan W20 2023 Tebliği ilan edildi. Bildiri, her ülke delegeleri tarafından kendi şerpalarına sunulacak ve değerlendirmeleri alınarak W20 Hindistan Koordinatörlüğüne iletilecek. Bu değerlendirmelerin ardından alınan kararlar ile W20’nin önerdiği politika önerileri ve hareket planlarının 9-11 Eylül’de Delhi’de gerçekleşecek G20 Liderler Zirvesi’ndeki deklarasyonda yer alması hedefleniyor.

W20’nin temel hedefleri arasında; kadının güçlendirilmesi, kadın hakları savunuculuğu ve toplumda kadınların sesinin duyurulması yer almaktadır. Ayrıca G20 Liderler Deklarasyonu’nun toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesini destekleyen taahhütler ve önlemler içermesini sağlamayı amaçlamaktadır.

KADEM Heyeti Zirvenin Yanı Sıra Hindistan’da STK ve Elçilik Ziyaretlerinde de Bulundu

W20 Zirvesi’nin sona ermesinin ardından KADEM Heyeti, Yeni Delhi’de kurumsal ziyaretlerde ve saha çalışmalarında bulundu. Hindistan, Butan ve Nepal’de görev yapan Büyükelçi Fırat Sünel’e gerçekleştirilen nezaket ziyaretinin yanı sıra Hindistan genelinde çalışmalar yürüten Smile Foundation ve Muslim Women Welfare Organisation STK’larına tanışma, tecrübe paylaşımı ve iş birliği ziyaretleri gerçekleştirildi. Resmi görüşmelerin ardından KADEM Heyeti, Hindistan’daki Türk- İslam mimarisinin önemli eserlerini inceledi. (Kutub Minar, Cuma Mescidi, Humayun Türbesi, Tac Mahal, Itmad’ud Daulah Türbesi).

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top