Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gençlik Komisyonu Genç KADEM, 27-29 Nisan 2017 tarihlerinde II. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı düzenledi. Çalıştaya 18-25 yaş arası yerli ve yabancı 80 üniversite öğrencisi katıldı.

Türk ve yabancı öğrencilerin ait oldukları jenerasyonların karşı karşıya kaldığı sorunlarla yüzleşilmesi, nedenlerinin konuşulup sorunların evrensel boyutlarının tartışılması, evrensel gençlik sorunlarına getirilebilecek ortak çözümlerin üretilmesi ve katılımcılar arasında ortaklaşa çalışma ve dayanışma kültürünün oluşturulmasını hedefleyen çalıştayda; “Göç, Medya, Sağlık, Şehirleşme, İstihdamda Kadın, Kültür, Hukuk ve Siyaset, Eğitim, Bilim ve Teknoloji, Ekonomi” konu başlıkları altında gruplara ayrılarak çalışan katılımcı gençler,  bu konularda sonuç bildirileri hazırladılar.

29 Nisan Cumartesi 10.00’da başlayan Kapanış Programı’na KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz ve KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar katıldı.

Genç KADEM’in düzenlediği 2.Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı’nın kapanış programı Genç KADEM Başkanı Av. Safa Koçoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Koçoğlu; “Heyecanlarımızın, dertlerimizin, kelimelerimizin müşterek olduğunu bir kez daha gördük. Birlikteliğimizin daim olacağına inanıyoruz” dedi.

KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar Sorunsuz Dünya başlıklı çalıştayın kapanış programında gençlere seslendi. Bayraktar; “Birbirini anlayan bir dünya gençliği için çıktığınız bu yolda sizinle olabilmek benim için büyük bir mutluluk” dedi

Bayraktar: “Önyargılarımızı bir kenara atabildiğimiz, sevgiyi, adaleti merhameti ön planda tutabildiğimiz zaman, farklılıklarımız zenginliğimiz olacaktır”. ‘Zaman bendedir ve mekân bana emanettir’ diyen Bayraktar, bu özgüvenle dünyayı sahiplenen bir gençlik istediklerini ifade etti.

Sorunsuz Dünya çalıştayının kapanışında konuşan KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın sorunların muhatabı olan gençleri çözümün içine çekmek gerekir dedi.Aydın; Türkiye tüm dünyaya ilham olan bir ülke olduğunu bu nedenle bu uluslararası çalıştayda Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin bulunmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. Aydın: İslam sancağını tutan Türkiye’nin ayakta kalması gerekir. Bu sancağı tutacak bu ülkeyi geliştirecek olan siz gençlersiniz. Aydın sözlerine “Siz üreteceksiniz ki çağın sahibi sizler olasınız.” diyerek son verdi.

Sorunsuz Dünya çalıştayına katılan gençler hazırladıkları sonuç bildirilerini sundular.
Çalıştay, KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın’ın katılımcı gençlere sertifikalarını vermesi ile son buldu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top