KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın
III. Olağan Genel Kurulu Açılış Konuşması

Sayın Yönetim Kurulu Başkanım,
Yönetim Kurulu Üyelerimiz,
Çok Kıymetli Üyelerimiz,

Hepiniz III. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz, şerefler getirdiniz.

Malumunuz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, hepinizin Kadınlar Gününü kutluyorum.

Kadınlar Günü demek kadınları övmek, çiçektir böcektir demek değil; kadınlar günü kadınların yaygın ve sistematik bir şekilde yaşadıkları mağduriyetlerin anlaşılması ve bunlarla mücadele edilmesi için bir fırsattır, bunu böylece değerlendirmeliyiz.

Geleneksel olarak her sene Mart ayında akademi kongremizi yapıyoruz. Bu yıl da akademi kongremizi tamamladık. Kadın çalışmaları alanına çok güzel katkılar sağladık diye düşünüyorum, hayırlı uğurlu olsun, emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

KADEM Türkiye’deki kadınların büyük bir çoğunluğunun aslında sesini duyurma, varlığını gösterme çabasıdır. Biz yıllarca inancına ve kültürüne sahip çıkarak haklarını kazanmak ve onurlu bir şekilde yaşamak için mücadele verdik. İşte KADEM şu anda bunun için çok güzel bir platform. Bir yandan kadın olmakla, bir yandan da dindar kadın olmakla ilgili tüm önyargılarla mücadele ettik. Bu süreçte kimimiz çok ciddi yaralar aldık, kimimiz ise daha yumuşak bir şekilde atlattık. Ama bu süreç hepimizi güçlendirdi ve şu anda da bu mücadele farklı şekillerde de olsa devam ediyor.

Bir taraftan Batı’dan gelen, kadının güçlenmesinin ailenin zayıflatılmasında olduğunu öne süren bir anlayış var. Aile güçlü olursa, toplum güçlü olursa, dini değerler çok baskın olursa, bunun kadını baskılayacağı yönünde bir dayatma var. Bir taraftan da, kadının güçlenmesinin dini değerleri ve aileyi yıpratacağı şeklinde bir dayatma var. Biz KADEM olarak bunların hepsiyle mücadele ediyoruz.

Günümüzde kadın hakları mücadelesi, zemininden kaydırılıp neslin devamını tehdit eden bireysel bir akıma dönüştürülmeye çalışılıyor. Biz ise kadın hakları mücadelesinin doğru bir zeminde devam etmesi için mücadele ediyoruz. Neslin devamı, biz insanlığın en önemli kodlarından biridir, varoluşumuz buna bağlı. Bu nedenle neslin devamını, çocuk sahibi olmayı ve hayırlı nesiller yetiştirmeyi kolaylaştıracak her türlü uygulamanın destekçisiyiz. Neslin devamını tehlikeye atan her türlü akımla da sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Kadın ve erkek aileye ve topluma beraber sahip çıkmalı. Bu yolda belli iş bölümleri, rol paylaşımları tabi ki olacak. Biz fıtratımızla barışığız.

KADEM’in kuruluşundan itibaren bu çatı altında görev alan başkanlarımız, yönetim kurulumuz, temsilciliklerimiz, çalışanlarımız, genç arkadaşlarımız ve tüm üyelerimize fedakârlıklarından ve desteklerinden dolayı gönülden teşekkür ediyorum.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top