KADEM Yönetim Kurulu Başkanı
Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun
Antalya Temsilciliği “Hayatın İçinde Kadın ’19” Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni Konuşması

Sayın Valim,
Pek Kıymetli Protokol Üyelerimiz,
Kadın ve Demokrasi Derneği’nin Değerli Üyeleri,
Sevgili Misafirler,

Antalya Temsilciliği’nde gerçekleştirmiş olduğumuz HAYATIN İÇİNDE KADIN adlı fotoğraf yarışmasındaki eserleri, siz kıymetli SANATSEVERLERLE buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler “Fotoğrafın altın çağında deformasyon ve photoshop yoktu; fotoğraf, görsel hakikate en yakın şeydi.” der.

Bir yönüyle de bu görsel hakikat;  yani FOTOĞRAF

güzeli temaşa etmek isteyen GÖZ ile güzellikte vücut bulmuş SÖZÜN ve bütün bunların filizlendiği YÜREĞİN tek bir anda mühürlenmesidir aslında.

Fotoğraf sanatı bu denli yaygınlaşmadan önce, olaylar ve duygular; NAKKAŞLAR,  RESSAMLAR tarafından kaydedilirdi.

Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle fotoğraf sanatı ile geçmiş ve gelecek arasındaki  bağ daha kolay kuruluyor.

Tarihe düşülen bu görsel notlarda, kadının hikâyesinin de izlerini sürmek ve ona ait dünyanın kültürel kodlarını yakalamak mümkün.

Biz de bugün burada beğenilerinize sunduğumuz eserlerle kadının hayatına ait renkliliği görünür kılmayı hedefliyoruz.

Sergilenen fotoğraflar kadınların ne kadar geniş bir alanda hizmet verdiklerini gözler önüne seriyor ve  geleneksel ile modern hayat arasındaki geçişkenliği de görmemizi sağlıyor.

Kadının sosyal hayatın tam da kalbinde olduğunu gösteren bu çalışmalar, unutulmaya terk edilen kadın emeğini de yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

Çoğu zaman yanından geçip gittiğimiz pek çok olay fotoğraflandığı zaman tüm ilgi ve dikkati üzerinde toplar. Bu bağlamda kadın konulu fotoğraflar, kadına yönelik tasavvurumuzun yeniden inşasını da mümkün hale getirir.

Nitekim Hayatın İçinde Kadın sergimize yansıyan kareler de bu çabayı destekler niteliktedir.

Kıymetli Misafirler,

Toplumda kadın-erkek temsilinin dengelenmesi ve cinsiyet adaletinin sağlanması adına uygulamaya yönelik çalışmalar yürüten KADEM, Türkiye genelindeki diğer Temsilciliklerimizde de Hat, Tezhip, el sanatları ve sıfır atık projesi kapsamında Geri dönüşüm atölyelerinde pek çok sanatsal faaliyetlere de destek vermektedir.

Antalya Temsilciliğimiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz bu fotoğraf yarışmasında sunulan eserler aracılığıyla da kadın-sanat ilişkisini kuvvetlendirmek adına yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklemiş bulunuyoruz.

Kadınların etkinlik alanlarını görünür kılmak amacıyla düzenlediğimiz bu yarışmaya erkeklerin katılımını da çok anlamlı ve değerli buluyoruz.

Şüphesiz toplumda kadınların yaşadıkları problemleri anlama ve onlara çözüm bulma arayışı içinde olmak kadınların olduğu kadar erkeklerin de sorumluluğunda olmalıdır.

Değerli Misafirler,

Bu çalışma, inanıyorum ki SANATIN GÜCÜ ile kadınların ZENGİN DÜNYASINI görünür kılacak ve seslerini duyurmalarına  imkan sağlayacaktır.

Bu anlamda Hayatın İçinde Kadın projesine katkılarından dolayı Antalya İl Temsilciliğimiz ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne ve bu süreçte emeği geçen herkese KADEM adına teşekkürlerimi sunarım.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top