KADEM Yönetim Kurulu Başkanı
Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun
IV. Uluslararası Öğrenci Çalıştayı Açılış Konuşması

Merhaba Arkadaşlar

Hepiniz Hoş geldiniz

Bugün burada dünyanın dört bir yanından gelen genç kardeşlerimizi 4. Uluslararası öğrenci çalıştayımızda ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugün burada Nijerya’dan Afganistan’a, Filistin’den Senegal’e, Suriye’den Fil Dişi sahillerine kadar geniş bir coğrafyada sesimizi duyurmanın heyecanını sizlerle paylaşıyoruz.

Sevgili Arkadaşlar,

Öncelikle çalıştayımıza katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Gördüğüm kadarıyla her biriniz sorumluluk almaya hazır, çalışkan gençlersiniz.

Bizler dünyadaki gelişmeleri iyi okuyan hatta yeniliklerin öncüsü olan gençlerimizi desteklemek ve onlara hayallerini gerçekleştirme yolunda omuz vermek için buradayız.

KADEM olarak cinsiyet adaletinin sağlanmasına yönelik çalışmalarımızın ancak gençlerin farkındalığı ve desteği ile hedeflediğimiz noktaya geleceğinin bilincindeyiz.

Sizlerin de bildiği gibi kadını ve aileyi güçlendirmeyi misyon edinen derneğimiz, kadınların yaşadıkları ayrımcılık ve haksız uygulamaların önüne geçilmesi ve dengeli bir toplumsal katılım oluşması adına çaba sarf ediyor.

Ülkemizin pek çok şehrine taşıdığımız temsilciliklerimizle yaşanan sorunlara yerinde çözüm üretmeye çalışıyoruz.

Vakıf bünyemizde ise açtığımız yurtlarla üniversiteye giden kız öğrencilerimize güvenli bir yuva olma ve eğitim süreçlerini destekleme gayretindeyiz.

Değerli Arkadaşlar,

Elbette gençlerle bağımız yurtlarla sınırlı değil. Derneğimizin göz bebeği olan GENÇ KADEM yapılanmamız ile her zaman gençlerin kendilerini keşfedecekleri, yeteneklerini geliştirebilecekleri ve hayatlarına yön verebilecekleri bir mecra oluşturma çabasıyla hareket ettik.

Bugün gözlerinizdeki ışığı görünce çabamızın boşa gitmediğini, sevgiyle ektiğimiz tohumların çiçek açtığını görüyoruz.

Gençler, KADEM’de yaptıkları faaliyetlerle hem seslerini duyurabilme imkânı buluyor hem de arkadaşlarıyla bir araya gelerek güzel dostluklar kuruyor.

Yerel projelerimizin yanı sıra geniş bir katılım ve pek çok bakış açısıyla zenginleşen öğrenci çalıştayımızın ise bizde çok özel bir yeri var.

İlkini 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz buluşmamızda, yaşadığımız çağın gençlerini konuştuk; hayalleri, hedefleri ve sorunlarını gündemimize taşıdık.

2017 yılında yeniden bir araya geldiğimizde gençlerin gözüyle dünyada yaşanan sorunlara çözüm önerileri geliştirmeye çalıştık.

2018’de hayatın dönüşüm hızını yakalamaya ve 21. yüzyılda daha mutlu bir hayat inşa etmek için neler yapabileceğimizi konuştuk.

Her bir araya gelişimiz, yüksek bir sinerji kaynağı oldu ve geleceğe dair ümidimizi artırdı.

Bu yıl ise ana temamızı “Sürdürülebilirlik” olarak belirledik.

Amacımız, öncelikle insanoğluna verilmiş bütün imkânların birer emanet olduğuna dikkat çekmektir.

Bununla birlikte yerinde kullanılmayan ve adil paylaşılmayan her nimetin zaman içinde insanlık için zorlu bir imtihana dönüştüğünün de altını çizmek isteriz.

Bu amaç doğrultusunda gerçekleştireceğimiz çalıştaya Türkiye’den ve dünyadan, farklı alanlarda eğitim görmekte olan 500’e yakın gençten başvuru aldık.

Yaptığımız titiz değerlendirmeler sonucu başvurular arasından 110 gencimizi misafir etme şansına eriştik.

Katılımcı arkadaşlarımız, Sürdürülebilirlik ana teması altında belirlenen

Yoksulluğa Son

Sağlıklı Bireyler

Nitelikli Eğitim

Toplumsal Cinsiyet Adaleti

Temiz Enerji

Ekonomik Büyüme

Yenilikçilik ve Altyapı 

Şehir ve Yaşam Alanları

İklim Eylemi

Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar

başlıklarını kendi kültürleri ve dünya görüşleri üzerinden tartışacaklar.

Tespit ettikleri sorunlar için geliştirdikleri çözüm önerilerini sunma ve tasavvur ettikleri hayatı dile getirme imkânı yakalayacaklar.

Aynı zamanda ulaşılan sonuçlar ile bu alandaki literatüre de önemli katkılar sağlanacağını düşünüyorum.

Kıymetli Arkadaşlar,

Biz KADEM olarak bu çalıştaylar aracılığı ile bütün söylemlerimizde dikkat çektiğimiz dengeli toplumsal katılımın oluşmasında sizleri de aktif rol almaya davet ediyoruz.

Şahsım adına ben sizlerin küreselleşen dünyada; insani ve ahlaki değerlere sahip çıkan, hayata dair meselelere duyarlı, merhametli ve gerektiğinde elini taşın altına koymaya hazır gençler olduğunuza inanıyorum. Ne kadar gayretli ve cesur olduğunuzu gözlerinizden okuyorum.

Herkesin birbirinden kopup dijital oyuncaklarla uyuştuğu ya da kötü alışkanlıkların elinde esiri olduğu bir çağda,

Çevresindeki yanlışlara dur diyen, eksiklikleri tamamlamaya çalışan, sağlam bir irade ve derin bir farkındalıkla hareket eden gençler bizim en kıymetli hazinemizdir.

Başka bir ifade ile, kim var diye seslendiğimizde sağına soluna bakmadan BEN VARIM diyebilen, kendinden emin, donanımlı ve yaptığı her işin hakkını veren bir gençlik görmek hepimizin hayali…

Sevgili Gençler

Biz KADEM olarak kadın-erkek, genç-yetişkin, adaletin hâkim olduğu bir hayatı ancak birlikte inşa edebileceğimize inanıyoruz.

Güçlünün zayıfı koruyup desteklediği, insanlar arasında sevgi ve merhametin galip geldiği bir ideale hep birlikte hizmet etmenin coşkusunu yaşıyoruz.

Dilerim bu iştiyakınız daim olur ve sizlerden dalga dalga yayılarak bütün kardeşlerimizin kalplerine ulaşır.

Şunu bilmenizi isterim ki biz her zaman sizin yanınızdayız, siz yeter ki okumaktan, üretmekten ve bizimle hayallerinizi paylaşmaktan vazgeçmeyin.

Çalıştayımız hayırlara vesile olmasını diliyor ve bu vesilesi ile her birinize gösterdiğiniz gayret ve duyarlılığınız için teşekkür ediyor başarılar diliyorum.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top