KADEM Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri Deprem Bölgesini Ziyaret Etti

KADEM (Kadın ve Demokrasi Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte depremzede ailelerin çadırlarına misafir oldu. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin vurduğu Kahramanmaraş ve Hatay illerini ziyaret eden Gümrükçüoğlu, KADEM’in kurduğu Kadın Destek Merkezleri’ndeki çalışmaları yerinde inceledi, çadır kentlerdeki kadınlarla sohbet etti.

KADEM yönetimi, yaşanan felaketin ağır yükünü omuzlarında taşıyan kadınlarla bir arada olmak ve deprem bölgesindeki KADEM Kadın Destek Merkezlerini incelemek amacıyla Kahramanmaraş ve Hatay’daydı. Kahramanmaraş Avşar Kampüsü ile İskenderun eski Lunapark alanındaki çadır kentlerde KADEM tarafından kurulan Kadın Destek Merkezlerini ziyaret eden KADEM Yönetimi Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, destek merkezindeki faaliyetler hakkında bilgi aldı, merkeze gelen kadınlarla sohbet etti.

kadem-baskani-saliha-okur-gumrukcuoglu

Ziyaret sırasında habercilerin sorularını cevaplayan Gümrükçüoğlu “Şubat ayında meydana gelen ve 11 ilde felaketle sonuçlanan deprem sonrası KADEM olarak tüm imkânlarımızı bölge için seferber ettik. Yaklaşık 12 milyon TL’lik ayni yardımı bölgeye ulaştırdık. Bölge halkına en önemli desteğimizi ise Kadın Destek Merkezlerimiz aracılığıyla veriyoruz. Destek merkezlerimizde bir psikolog ve bir sosyal hizmet uzmanı bulunuyor. Onlar depremzede kadınlara ihtiyaç duydukları alanlarda rehberlik ederken, rehabilite süreçlerini hızlandıracak sosyalleşme alanları da oluşturuyoruz. Yemek, örgü, nakış ve kanaviçe gibi el işleri deprem bölgesindeki kadınlara iyi geliyor.” dedi.

Gümrükçüoğlu, yürüttükleri çalışmalar çerçevesinde deprem bölgesindeki Kadın Destek Merkezlerinde şimdiye kadar 3 bin 500’e yakın kadınla temas kurularak destek verildiğini söyledi.

Deprem mağdurlarını dinlemenin önemine vurgu yapan Gümrükçüoğlu, “Deprem bölgesinde hep maddi ya da ayni yardıma ihtiyaç varmış gibi düşünülüyor ama öyle değil. Burada sadece oturup onları dinlemek, onlarla dertleşmek de çok önemli. Merkezlerimiz diğer faaliyetlerinin yanı sıra bu açığı kapatmak için bölgede” dedi.

KADEM Yönetim Kurulu Üyeleri daha sonra çadırları tek tek ziyaret edip ailelere hurma vererek, Ramazan ayınız mübarek olsun dileklerinde bulundu.

KADEM’in ziyaret programı, iftarda ve sonrasında da devam etti. İftar saati küçük gruplar halinde çadır kent sakinlerinin sofralarına misafir olan yönetim kurulu üyeleri, iftar sonrası da çeşitli ikramlarla donattıkları Kadın Destek Merkezlerinde depremzede kadınlarla bir araya gelerek sohbet etti.

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun deprem bölgesi ziyaretinin basın yansımalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top