KADEM’den Genç Kızlara Mesleki Eğitim ve İş İmkanı

KADEM  bünyesinde geliştirilen “Geleceğe İşbaşı” Projesi kapsamında,ÇOGEM’de kalan 17-18 yaş aralığındaki dezavantajlı genç kızların mesleki eğitimle istihdam edilmesini, psikolojik ve sosyal destek ile toplumsal hayata uyumlaştırılmasını hedefliyor.

Proje ile sivil toplum-kamu iş birliği modeli oluşturularak, KADEM’in kuruluş hedefleri arasında yer alan dezavantajlı genç kızların, ekonomik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlanarak genç ve yetişkin kadınların ekonomik, sosyal, siyasal, sanatsal vb. alanlarda yaşama katılımını sağlanacaktır. Proje ayrıca bireysel ve mesleki gelişimlerine yönelik projeler ve aktiviteler gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Projenin eğitim müfredat ve protokol çalışmaları Ekim itibariyle başlamıştır. Projede eğitim verilecek alanlarla alakalı MEB başvuruları Ocak ayında gerekli başvurular yapılmış, eğitimlerin Şubat ayı ile başlanması planlanıyor. Anket yapılarak branş seçimi sağlandı

İŞ KUR ve Aile Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü işbirliği ile proje kapsamında belirlenen 30 genç kızın, çalışabilecekleri branşları belirlemek üzere anket yapılarak, kendilerine uygun gördükleri bu branşlar arasında seçim yapmaları sağlandı. Yapılan anketler sonucunda belirlenen alanlarda genç kızlara alanında uzman olan kişiler tarafından meslek eğitimleri, KADEM tarafından ise sosyal ve psikolojik destek verilecek. Eğitimler sonunda sertifika alacak olan kızların bu belgeler ile çalışabilecekleri iş yerlerinde staj ve istihdam edilmeleri sağlanacak.

Proje kapsamında genç kızlara verilecek eğitim alanları: Moda Tasarım, Turizm ve Otelcilik, Yönetici Asistanı, Eczacı Kalfası, Çağrı Merkezi, Müşteri Temsilciliği, Çocuk Gelişimi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top