KADEM’den İsrail Hakkında Suç Duyurusu 

Değerli Basın Mensupları;

Dün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ydü sizlerin de bildiği gibi.

Ancak dünya, akıl almaz bir insan hakkı gaspına sahne oluyor.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik ağır saldırıları sonucunda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 18 bin kişi hayatını kaybetti, 50 bin kişi yaralandı.

Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Savaşta kullanılması yasak olan fosfor bombaları masum siviller üzerinde kullanılıyor.

Halen hastaneler başta olmak üzere yerleşim yerleri bombalanıyor, on binlerce yaralı tıbbi yardıma ulaşamıyor.

Bir milyondan fazla Gazzeli, yaşadığı yeri terk etmeye zorlanıyor. İsrail tarafından insanların kaçış güzergâhları bombalanıyor.

Bu süreçte Gazzelilerin gıda, su, ilaç, elektrik, yakıt gibi en temel insani ihtiyaçlara ulaşmaları kasten engelleniyor. Okullar, camiler, kiliseler, mülteci kampları bombalanıyor.

Bütün bunlar ne yazık ki dünyanın gözlerinin önünde cereyan ediyor.

KADEM olarak 7 Ekim’den bu yana insanlığa karşı savaş suçu işleyen İsrail’e karşı, her platformda sesimizi yükselttik, tepkimizi en güçlü şekilde ortaya koyduk.

Bugün de İsrail’in işlemiş olduğu suçlarla ilgili İsrail hükümet ve ordu yetkilileri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurusu dilekçemizi, Adalet Bakanlığı marifetiyle Uluslararası Ceza Mahkemesine iletilmek üzere, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verdik.

Yine İsrail Devletinin de Lahey Uluslararası Adalet Divanı önünde yargılanması için girişimlerimiz devam etmektedir.

Suç duyurusu dilekçemizde:

İsrail’in tüm eylemlerinin SOYKIRIM VE İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR KAPSAMINDA SAVAŞ SUÇU oluşturduğundan, ilgili İsrail yetkililerinin yargılanmasını talep ettik.

Buradan siz değerli basın mensupları aracılığıyla, dünyadaki vicdan sahibi tüm kişilere, kurum ve kuruluşlara seslenmek istiyoruz:

Ateşkes ve kalıcı barış tesis edilmeli ve hukuksuz saldırılar derhal durdurulmalıdır.

Gazze’ye acil yardım koridorları açılmalıdır.

Ayrıca, Gazze’de yaşanan insanlık dramına karşı vicdan ve sorumluluk sahibi herkesi, tüm kurum ve kuruluşları tepki göstermeye, uluslararası düzeyde suç duyurusunda bulunmaya ve acil inisiyatif almaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna Saygı ile duyurulur…


Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top