Özgecan Davası’nı izlemek ve aileye destek vermek için Tarsus’a giden KADEM’liler alandaki diğer STK’ların saldırısına uğradı.

Yaklaşık dört ay önce vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın katillerinin yargılanmasına ilişkin davada Özgecan’ın ailesine destek vermek, katillerin adil yargılanmasını talep etmek amacıyla Tarsus’a giden KADEM Başkanı ve üyelerine, alandaki diğer STK’lar tarafından çirkin bir saldırı düzenlendi.

Sabah saatlerinde alana giriş yapan KADEM Başkanı ve üyeleri katillerin adil yargılanması, Özgecan’ın masumiyeti ve kadın cinayetlerine son verilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasına ilişkin sloganlar attılar. KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz, aileye desteklerini içeren ve karar alma mekanizmalarından konuya dair taleplerini açıklayan basın açıklamasını gerçekleştirdiği sırada alanda bulunan diğer kadın STK’lar tarafından linç edilmek istendi.

Hakaret ve tahrik içerikli sloganlar atan gruplar, basın açıklaması esnasında KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve diğer üyelerin üzerine yürüyerek arbede çıkmasına neden oldular. Çevik kuvvetin müdahalesi ile yatıştırılan olaylar gün boyu adliye binasında birkaç defa daha tekrarlandı.

SALDIRI PLANLI ÇIKTI

Davaya destek vermek amacıyla Tarsus’a giden KADEM’e yapılan saldırının günler öncesinden planlandığı ortaya çıktı.

KADEM’in adliye önünde hazır bulunacağını ve avukatları aracılığı ile davaya müdahil olmak için dilekçe vereceğini öğrenen, özellikle İstanbul’dan gelen marjinal örgütlerin günler öncesinden saldırıyı planladığı güvenlik güçleri tarafından belirlendi. KADEM’i alanı terk etmesi yönünde provoke eden gruplar, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve üyelerin kararlı bekleyişi karşısında şaşkınlığa uğradılar.

ÖZGECAN’IN AİLESİ YALNIZ KADEM’İ KABUL ETTİ

Duruşmaya katılmayarak davayı evlerinden takip eden Özgecan Aslan’ın anne ve babası ise yalnız KADEM  Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz’ın ziyaretini kabul etti. Aile ile görüşen Yılmaz KADEM olarak her türlü desteklerini vereceklerini ve hiçbir çirkin olayın bu davaya gölge düşürmesine izin vermeyeceklerini, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını bildirdi. Yılmaz, ailenin yaşanan gerginliklerden dolayı da oldukça üzüldüğünü, gelişen olayların Özgecan’a ve davaya zarar verdiğini söylediklerini de ifade etti.

28 ŞUBAT’TAKİ GİBİ

KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Özgecan’ın ailesi ile gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde adliyeye dönerek yaşanan gerginliklerle ilgili de açıklama yaptı. Yılmaz; “Bu meselenin asla Özgecan Davası’na gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz. Özgecan Davası bizim için bundan sonra namus davasıdır. O sloganlar adeta 28 Şubat sürecinde olduğu gibi Meclis’te Merve Kavakçı’nın dışarıya çıkarılması için yapılan tezahüratların hortlaması gibiydi. Orada saldırıya geçen insanlar hakkında hukuksal tüm haklarımızı kullanacağız. Görüntüler ortada. Asla bu davanın siyasi bir ortama çekilmesine müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

BU NASIL BİR KİN?

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “KADEM olarak tüm kadınların ortak meselesi olan kadına yönelik şiddeti protesto etmek ve Özgecan’ın ailesine destek olmak için buradayız. Bir anda ‘KADEM dışarı” sloganları yükselmeye başladı. Kadına yönelik şiddeti önlemek için yola çıkan bu insanların kadına şiddet uygulamasını gördük burada. Bu nasıl bir kin ve nasıl bir nefrettir. Hak ve hukuk hiç kimsenin tekelinde değildir. Orada bizim üzerimize yürüdüler. Çevik kuvvet gecikince arbede yaşandı. Biz de tüm STK’lar gibi oradaydık. Tüm olumsuzlukları bir tarafa bırakarak şunu söyleyebilirim asla bu davanın siyasi bir ortama çekilmesine müsaade etmeyeceğiz.”

Davanın takipçisi olacaklarını da dile getiren Yılmaz, “Bizler Özgecan Davası’nın ne olduğunu bilerek oraya gittik. O insanlara soruyorum neyin savunuculuğunu yapıyorsunuz? Bunun neresi hak ve özgürlüklerin kullanmadır. Saldırıya geçenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top