“KADEM’E “MÜKEMMELLİK BELGESİ”

EFQM MÜKEMMELLİK YOLCULUĞUNDA KADEM
TÜRKİYE’DE ÜÇ YILDIZ ALAN İKİNCİ DERNEK OLDU

Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM’in 2020 yılında başlayan mükemmellik yolculuğu üç yıldızla taçlandı.

Türkiye Kalite Derneği KalDer tarafından yürütülen EFQM Tanıma Programı, kuruluşların 7 yıldıza kadar ulaşan mükemmellik yolculuğunu ifade ediyor. Her yıl yapılan değerlendirmeler sonucunda; performans kriterlerinde anlamlı ilerleme kaydeden kuruluşlara “EFQM Üstün Performansa İlk Adım” basamağından başlayarak “EFQM Üstün Performansta Yetkinlik” basamağına varan belgeler veriliyor.

KADEM bu sene ulaştığı 3 Yıldız Belgesi ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nden sonra Türkiye’de Yetkinlik Belgesi alabilen ikinci dernek oldu.  Bu dönem ödül alan kuruluşlara, belgeleri, 17 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen KalDer Mükemmellik Ödül Töreni’nde takdim edildi.

KADEM EFQM Mükemmellik Yolculuğu

KADEM’in mükemmellik yolculuğu, 2020 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen kurum değerlendirmesi ile başladı. İlk değerlendirmede sınırın altında kalan KADEM,  kurumsallaşma konusunda geliştirilebilecek yönleri ile ilgili kapsamlı bir çalışma için kolları sıvadı.

Bu çalışmalar kapsamında KADEM’in 3 yıllık hedef ve stratejilerini kapsayan “KADEM 2020-2023 Kurumsal Stratejik Planı” oluşturularak uygulamaya geçirildi. Kurumsallaşmayı 51 ildeki Temsilcilikler düzeyinde de sağlayacak TEMKA Projesi’ne başlandı. Eş zamanlı olarak da kurumun temel iş süreçlerinin tanımlanması, İK öncelikleri ve yönetim ilkelerinin dokümantasyonu gibi çalışmalar devam etti.

KADEM çalışanlarının yoğun gayretiyle yürütülen kurumsallaşma ve mükemmellik yolculuğunun meyveleri, Türkiye Kalite Derneği tarafından ekim ayında gerçekleştirilen değerlendirme sonunda alındı.  Bu değerlendirmede KADEM, 3 Yıldız Belgesi almaya hak kazandı. KADEM’ in, bu zorlu süreci hızla tamamlayıp doğrudan 3 Yıldız Belgesi alması, kâr amacı gütmeyen çok az kuruluşun sergileyebildiği bir başarı olarak kayıtlara geçti.

EFQM Mükemmellik Modeli Nedir?

EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı), kuruluşlara “performanslarını iyileştirmeleri” konusunda yardımcı olmak üzere 1991 yılında EFQM Mükemmellik Modelini oluşturmuştur. Temel kavramların yapılandırılmış bir yönetim sistemi biçiminde yaşama geçirilmesinin ifadesi olan model, Avrupa’nın yanı sıra dünyanın başka ülkelerinde de on binlerce kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

Etkin bir yönetim sistemi geliştirme aracı olan EFQM Modeli; firmaların kendilerine yönelik öz değerlendirme yapmalarını ve performanslarını yükseltmelerini sağlayan bir sistem bütünüdür. EFQM Modelinin Türkiye’deki uygulayıcı ve değerlendirici kuruluşu Türkiye Kalite Derneği KalDer’dir.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top