Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı’nın sosyal medya hesabından yaptığı ‘Mağazalarda ambalajı açılmış teşhir ürünleri hep yarı fiyatına satılır. Anlayana…’ cümlesi bizleri dehşete düşürmüştür. Başörtüsü kullanmayan kadınlara yönelik aşağılayıcı ifadeler içeren bu paylaşımı son derece yersiz ve hadsizdir. Kendisinin paylaşımını kısa bir süre sonra silmiş olması toplum nezdinde yarattığı infiali ortadan kaldırmaz.

Mehmet Yazıcı, Anayasa’mızda milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinen bir kurum olarak tanımlanmış olan Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında görev yapmaktadır. Dolayısıyla paylaşım ve değerlendirmeleri kamuoyu nezdinde etki uyandırabilecek bir konumda bulunan Mehmet Yazıcı’nın kurumunun değerlerine uygun hareket etmesi gerekmektedir. Bulunduğu pozisyona rağmen yaptığı bu paylaşım toplum nezdinde yeni fikir ayrılıkları ve çatışmaların fitilini ateşlemiştir.

Ayrıca hukuka uygun olmayan bu paylaşım, başörtüsü kullanmayan kadınların yaşam tarzlarına ilişkin tercihlerine yönelik bir müdahale niteliği de taşımaktadır.

Şahsım ve KADEM adına bugün burada, kadının insan haklarını korumak ve temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Mehmet Yazıcı hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Kadının giyim kuşamı, eğitimi, toplum içerisindeki yerine ilişkin son zamanlarda sosyal medyada yapılan bazı açıklamalar son derece ayrıştırıcı, indirgemeci ve hükmediciler.  İnsanlar arasında hiyerarşik bir üstünlük olmadığını, görevler ve sorumluluklarımızın farklı olduğunu hatırlatmak isteriz. Kadın da erkek de toplum nezdinde aynı derece sorumludur. Kadın üzerinden yapılan bu tür açıklamaları talihsiz yersiz ve çirkin buluyoruz.

Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine katkıda bulunmak adına davanın takipçisi olacağımızı ilan ederiz.

Kamuoyuna Saygı ile duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top