KADEM’in İnovasyonda Kadın Projesi Finalisti, ABD’de Düzenlenen Clean Tech Open Forumu’nda Birincilik Ödülü Kazandı

KADEM İnovasyonda Kadın Projesi’ne katılan ve geliştirdiği zeytin özütünden antimikrobiyal bioplastik yüzeyler üretme projesi ile finalistlerden biri olan Duygu Yılmaz, Los Angeles’ta düzenlenen Clean Tech Open Forumu’nda da ülkeler arası kategoride uluslararası birincilik ödülü kazandı.
Duygu Yılmaz’ın geliştirdiği ve ‘Biolive’ ismini verdiği zeytin özütünden antimikrobiyal bioplastik yüzeyler üretme projesi sayesinde, doğada zamanla kaybolarak çevreyi koruyan, antibakteriyal özelliğiyle insan sağlığıyla uyumlu, gıdaların raf ömrünü artıran ve ucuz plastik yüzeyler üretilebilirken bu yüzeyler; gıda ambalajlama, saklama kapları, buzdolapları ve ev aletleri ile ilgili alanlarda kullanılabiliyor.
KADEM ve TÜBİTAK Martek’in kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla başlattığı ve üç yıldır uygulamakta olduğu İnovasyonda Kadın Projesi, kadınların girişimcilik yeteneklerinin artırılması ve bunları nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmesi açısından Türkiye’de girişimcilik adına yürütülen önemli projelerden biri.
İnovasyonda Kadın Projesi’ne katılarak iş hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen kadın girişimciler için her yıl girişimcilik kampı düzenleniyor. Bu kampa katılarak projelerinin işleri olmasını isteyen kadın girişimciler, belirlenen tarihlerde; ARGE, bilim, teknoloji ve yenilik içeren iş fikirleri projeleri ile başvuru yapabiliyor. Başvuru sürecinin ardından TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) hakemlerinin yaptığı değerlendirme sonucunda finale kalan 30 proje belirlenerek Girişimcilik Kampı’nda beş gün boyunca, akademisyenler tarafından girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim alarak, tecrübe paylaşımı ve uygulamalar yapıyor.  Katılımcılar kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edinme şansı da yakalıyor. Kamp sonunda seçilen başarılı projeler, ulusal ve uluslararası resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen finansal desteklerden birini almaya hak kazanılırsa, proje başına 25.000 TL ilave destekle ödüllendiriliyor.
Bir Fikrim Var
Kadın girişimcilerin etkinliklerini artırmayı ve nitelikli istihdam potansiyeli yüksek teşebbüsler geliştirmelerini hedefleyen İnovasyonda Kadın Projesi kampının ilkinde, “Bir Fikrim Var” diyerek kampa başvuruda bulunan 350’ye yakın kadın girişimciden, TÜBİTAK MARTEK hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucu, 30 proje sahibi kampa katılmaya hak kazandı. 30 seçkin girişimci, 5 gün boyunca akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim aldı. “Melek Yatırımcılarla” buluşma fırsatı da yakalayan katılımcılar kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edindiler. Sektörlerinde başarılı olan yöneticiler tarafından tecrübe paylaşımları da yapılan kamp sonunda en başarılı 5 proje sahibine 25.000 TL ödül verildi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top