Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM), Avrupa Birliği (AB) ortaklığıyla yürüttüğü “Kadınlar Göç Yolunda” projesi dahilinde İtalya’nın Vicenza kentinde düzenlediği “Kadın Mülteciler İçin En İyi Uygulamalar” çalıştayı 10-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.

KADEM Dış İlişkiler Direktörü Sezen Güngör’ün, Dış İlişkiler Uzmanı Zelal Günel’in ve KADEM Yönetim Kurulu üyesi Betül Altınsoy Yanılmaz’ın katıldığı çalıştayda, AB ülkelerinden ve Türkiye’den gelen katılımcılar 3 gün boyunca mülteci entegrasyonu politikaları hakkında kendi ülkelerinin deneyimlerini anlattı.

Kadınlar Göç Yolunda projesi, AB ve Türkiye’nin birlikte yürüttüğü “Sivil Toplum Diyaloğu” programının bir parçası. AB ve Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının arasındaki diyaloğun, iletişimin ve deneyim paylaşımının artırılmasını amaçlayan program, Türkiye Avrupa Birliği Bakanlığı ve Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) ortaklığıyla yürütülüyor.

KADEM’in Kadınlar Göç Yolunda projesindeki partneri olan İtalya’da faaliyet gösteren EUROCULTURA enstitüsü ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile gerçekleştirdiği çalıştayda, mülteci kadınların somut sorunları ve ihtiyaçlarını tespit ederek, mülteci hakları ile ilgili yasal mevzuat konusunda farkındalık oluşturmak amaçlandığı belirtildi.

5’i AB ülkelerinden, 6’sı da Türkiye’den olmak üzere toplam 11 STK’nın bir araya geleceği çalıştayın ilk gününde, projenin tanıtımı ve Türkiye’deki, İtalya’daki Almanya’daki, İsveç’teki ve İngiltere’deki mevcut mültecilerin durumları ile ilgili sunumlar yapıldı.

Çalıştayın ikinci gününde (11 Mayıs) Yunanistan’daki mültecilerin ve sığınmacıların durumları ve Yunan adası Lesvos’taki mülteci krizi ile Türkiye ve AB’nin 5’er STK’sının deneyimlenen en iyi uygulamaları anlatacağı sunumlar gerçekleştirildi.

12 Mayıs Perşembe günü, çalıştayın son gününde, Vicenza’daki yerel 2 STK’ya ziyarette bulunularak mülteci çalışmaları yapıldı.

“Kadın Mülteciler İçin En İyi Uygulamalar” çalıştayının, AB ile Türkiye arasındaki mülteci sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların ilk ayağı olduğu belirtilirken, projenin bir sonraki çalıştayının Temmuz ayında İstanbul’da yapılacağı bildirildi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top