KADIN 20 (W20) ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

G20 (Grup 20) ‘nin bir açılım grubu olan ve bu yıl ilk defa Türkiye dönem başkanlığında düzenlenen Women 20 (Kadın 20) Zirvesi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. G20 ülkelerinden gelen temsilciler ile; iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve akademi dünyasından önemli isimlerin katılım gösterdiği zirvenin açılış konuşmasını yapan Erdoğan, Kadın 20 grubunun kapsayıcı ekonominin sağlanmasındaki önemine vurgu yaptı. Erdoğan, kadınların iş gücüne katılmasını, ihtiyacımız olan büyümeyi elde etmede en önemli imkân olarak ifade ederken, kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve eğitim-öğretimlerinin geliştirilmesine olan ihtiyaca da dikkat çekti. G20 ülkelerinin geçen yıl aldığı ‘dünya genelinde kadın ve erkek istihdamı arasındaki farkı 2025 yılına kadar %25 oranında azaltma’ hedefini Türkiye’nin kesin bir şekilde benimsediğini ifade eden Erdoğan bu hedefe ulaşmanın 10 yıl içerisinde tüm dünyada 100 Milyon kadını iş gücüne kazandırmak anlamına geldiğini vurguladı.

Kadın 20 İcra Kurulu Üyesi ve KADEM Kurucu Başkanı E. Sare Aydın Yılmaz Kadın 20 Zirvesi kapsamında yaptığı konuşmasında ise, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmanın ancak iş-yaşam dengesini gözeten, aileyi koruyan ve kadın ile erkek arasında adil iş bölümünü sağlayan politikalarla mümkün olabileceğini vurguladı. Yılmaz, eğer daha adil ve yaşanabilir bir dünya istiyorsak politikadan iş hayatına, eğitimden istihdama tüm alanlarda daha fazla kadına ihtiyacımız olduğuna da dikkat çekti. Yılmaz ayrıca, Suriyeli mülteciler özelinde Dünya’daki mülteci sorununa ve savaş mağduru kadınların durumlarına da dikkat çekerek tüm G20 ülkelerini mültecilere sahip çıkmak ve problemlerini çözmek üzere harekete geçmeye çağırdı.

Açılış konuşmalarının ardından devam eden programda Kadın 20 ülke temsilcileri, panel konuşmacıları ve dünya genelinden izleyicilerin katıldığı kapalı oturumlarda Kadın 20’nin öne çıkaracağı maddeler tartışıldı. İki gün boyunca devam Zirvedeki oturum başlıkları; ‘Küresel Kadın Ağları’, ‘Eğitim, İstihdam ve Girişimcilik Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi’, ‘Sosyal Güvenlik Yoluyla Yaşam-İş Dengesinin Sağlanması’, ‘Kadının Güçlendirilmesinin İzlenmesi’, ‘Kamu ve Özel Sektörde Kadının Liderliği, Kadınların Finansman ve Üretim Araçlarına Erişimi’, ‘İşyerinde Ayrımcılığın Önlenmesi, Çalışanların Haklarının Uygulanması ve Eşit Fırsatların Desteklenmesi’, ‘Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Büyüme Konularında Kadının Liderliği’, ‘Kadın KOBİ’lerinin desteklenmesi ve İnovasyon’ oldu. Uzun süren değerlendirmeler ve tartışmalar sonucunda oluşturulan sonuç bildirgesi ise Kasım ayında gerçekleştirilecek G20 Liderler zirvesinde dünya liderlerine sunulacak.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top