Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerek yazılı ve görsel medyada toplumsal hayatımızı etkileyen, kadınları ve çocukları hedef alan evlilik, aile, annelik gibi fıtri, ahlaki ve toplumsal değerlerimize yönelik değerlendirmeler yapılmaktadır.

Kadınların ve annelerin sahip oldukları değerler ve görüşler dikkate alınmadan yapılan açıklamalar bir sivil toplum kuruluşu olarak KADEM’İN dikkatini çekmektedir.

Özellikle birkaç sene önce bir grup içerisinde konusu “çocuk istismarı” olan fıkhi bir dersin maksatlı şekilde gündeme taşınmasıyla başlayan kampanyanın arkasındaki İslamofobik söylemler toplumsal değerleri zedelemekte ve huzuru bozmaktadır.

Geleceğe umutla ve inançla bakılması gerekirken olumsuz söylemler birçok kadını ve anneyi zemini sağlam olmayan korku senaryolarıyla karşı karşıya getirmektedir. Toplumsal hayatın her alanında var olan kadınlarımızla ilgili faaliyetler yürüten, geleceğin güçlü kadın inşasına katkı sağlamayı misyon edinen bir Kadın Derneği olarak, aile değerlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız üzerinden yürütülen bu olumsuz söylem kampanyalarının son bulmasını istiyoruz.

Unutulmamalıdır ki bu toplum, henüz sekülerleşmemiş bir hukuk sisteminin geçerli olduğu Osmanlı son dönemlerinde dahi, aile kararnamesi ile çocuk yaşta evliliğin yasaklandığı ve günümüzde de bu yönde yerleşik bir hukuk ve genel kabullerin mevcut olduğu bir toplumdur.

Bu açıdan Kadem, fikir ve kanaat önderi olarak görülen insanları içinde yaşadıkları toplumun hassasiyetlerini tanıyıp dert edinmeye, o toplum içinde anlaşılır karşılığı olan kodlarla konuşmaya ve toplum içinde gerginlik yaratmaktan ziyade sorun çözmeye çalışarak sorumlu davranmaya davet etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top