KADEM Kadın Girişimcilik Kampı Ödül Töreni bugün yapıldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği ve TÜBİTAK- Marmara Teknokent işbirliğinde gerçekleştirilen İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampı ödül töreni gerçekleşti. Törene; Kocaeli Milletvekili Sezer Katırcıoğlu, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Elif Esen ve Sena İpşirli, TÜBİTAK-MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlek, proje sponsorları, kamp katılımcıları, basın mensupları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen girişimci kadınlar ödül töreni öncesinde bir hafta süresince fikirden plana, plandan teşebbüse kadar pek çok konuda eğitimler aldılar. Bir hafta sonunda ödül töreni öncesinde projelerini anlatan girişimci kadınlar, farklı alanlarda ürettikleri fikirler ile değerlendirme hakemlerinin beğenisini topladılar.

“GİRİŞİMCİ RUHUMUZU TAZELEYECEĞİZ”

TÜBİTAK- Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek’in açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreninde KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan da bir selamlama konuşması yaptı. Her ne kadar bir programın sonuna gelinse de aslında her şeyin yeni başladığını ifade eden Sümeyye Erdoğan, “Bizler de girişimci ruhumuzu burada tazeleyerek yeni projelere doğru yol alacağız” dedi.

Sümeyye Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Ben, hepimize kattığı enerji dolayısıyla ‘İnovasyonda Kadın’ temalı bu girişimcilik kampının düzenlenmesine en başından beri emeği geçen TÜBİTAK yetkililerine, KADEM’deki mesai arkadaşlarıma, girişimci ruhlara ve güzel fikirlerin vücut bulmasına katkı sağlayan tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.

Kamp süresince edindiğimiz kazanımlar bize tam da Proust’un dediği gibi ‘yeni bir keşif için yeni yerler değil, yeni gözler gerekir’ gerçeğini gösterdi. Gerçekten bütün mesele, yaşadığımız dünyaya, içinde bulunduğumuz çevreye yeni bir gözle bakmak. Kampımız süresince de bunu görmedik mi?

Girişimciler herkesin çok sıradan ve rutin bulduğu şeylere farklı bakabilenler, fırsatları imkanlara çevirebilenler ve en önemlisi risk alabilenler arasından çıktı. Ben, yüzlerce başvuru arasından sivrilip seçilen ve bu kampa katılım hakkı kazanan tüm girişimci genç kadınlarımızı bu vesileyle kutlamak istiyorum.

Bu kampın en önemli boyutu kadınların girişimcilik ve inovasyon alanındaki varlığı malum. Kadını önce insan olarak değerlendiren bir STK olarak KADEM, kadınıyla erkeğiyle birikim, vizyon ve proje sahibi herkesi bir bütün olarak muhatap alma eğiliminde olsa da, kadınlara yüzyıllarca ihmal edilen haklarını iade etmek, onları ekonomiye, sosyal ve kültürel alana dahil etmek istiyor. Kadın ve erkek birbirini bütünleyen iki cins olduğuna göre, girişim ve inovasyon alanındaki kadın bakışının eksikliğinden doğacak boşluğu da ortadan kaldırmak istiyoruz.

Girişimcilik nasıl ekonomik kalkınmanın tek yoluysa, kadın girişimciliği de kadınların ekonomik kalkınmasının en önemli yollarından. Burada şunu da hatırlatmak isterim, girişimci etiği ile ilgili literatürde, kadın girişimcilerin etik değerlere daha fazla riayet ettiği ileri sürülür. Bu açıdan kadınlar, girişimcilik alanına değerler bakımından da büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanında, problem çözme konusundaki pratikliği ve güçlü sezgisi ile, iş dünyasında kadının dönüştürücü bir misyon üstleneceğine inanıyorum.

“KADINLARIMIZ TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNDE GÖRÜNÜR BİR YER ALACAKLAR”

Girişimcilik, hem kişisel hayatımız, hem parçası olduğumuz kurumlar, hem de ülkemiz adına birbirini besleyen bir eylem zincirini işaret ediyor. Başarılı girişimcilik faaliyetleri, ülkede istihdam alanları var edilmesine, ekonomik büyümenin hızlandırılmasına, yeni endüstrilerin ortaya çıkmasına, böylece toplumun değişim ve gelişimine katkı sağlayacaktır.

Türkiye’nin bu anlamda önünün çok açık olduğunu ve büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Genç nüfusumuzla attığımız her girişimcilik adımı, Türkiye’nin büyümesi yolunda daha ileri hedeflerin tohumu olacaktır. Ve kadınlarımız geleceğin Türkiye’sinde daha görünür bir yer alacaklardır.

Tabi girişimciliği sadece bir ekonomi ve kalkınma mevzu olarak görmek yerine insanın zihnî ve ahlakî tutumunu da şekillendiren bir eylem olarak değerlendirebiliriz.

Yaratıcı, insana verdiği nice güzel hasleti insan üzerinde görmek ister. Atılganlık, cesaret, rekabet etme, risk alma, hatalardan ders çıkarma, sezgileri devreye sokma gibi nice donanımla kuşatılmıştır insan. Ve Allah bu zihnî ve bedenî melekelerin insanda hep dinamik olmasını, tecellilerini görmek ister.

“KADEM, BÜYÜK BİR GİRİŞİMCİLİK FAALİYETİN ÜRÜNÜ”

Aslında KADEM’in de bu anlamda büyük bir girişimcilik faaliyetinin ürünü olduğunu ifade etmek isterim. İki yıl önce bir avuç insanın emeği ile kurulmuşken şimdi ülkemizin en seçkin kurumlarından biri olan TÜBİTAK ile ortak projeler geliştirebilecek bir STK haline geldi. Burada KADEM olarak haklı bir gururu da yaşadığımızı söylemek isterim. Tıpkı KADEM girişiminin yeni girişimcilik alanları açtığı gibi, burada seçmiş olduğumuz, ödül kazanan girişimcilerimiz de başka alanlarda yeni meyveler vereceklerdir. Buna gönülden inanıyorum.

Ben bu duygu ve düşüncelerle TÜBİTAK-KADEM işbirliği ile gerçekleşen ‘İnovasyon’da Kadın’ temalı bu girişimcilik kampının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kazanan girişimcilik projelerine yolları açık olsun diyorum.

Goethe’nin dediği gibi tüm girişimciler bilir ki; ‘Sen kendine inanırsan, başkaları da sana inanır’. Refaha ulaşmış, ekonomik kalkınmasını tamamlamış, ekonomide söz sahibi bir ülke olmak istiyorsak hep birlikte ülkemizin gücüne inanalım ki, başkaları da bize inansın.

Bu çalışmada emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.”

Sümeyye Erdoğan’ın konuşmasının ardından kampa seçilen 30 seçkin projenin içinden Meltem Yılmazlar, Yeliz Durgun, Servet Akçaalan, Özge Koşut, Sinem Nalbantoğlu’nun sahibi oldukları projeler ilk 5 proje olarak seçildi.

Ödüllerini Sümeyye Erdoğan ve Orhan Çömlek’in elinden alan girişimci kadınlar, projelerinin desteklenmiş olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Aile fotoğraflarının ardından program sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top