KADIN MÜHENDİSLERİN İLHAM VEREN HİKAYALERİ,
KADIN MÜHENDİSLERİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ PANELİNE DAMGA VURDU

Dört çocuğuyla Türkiye’nin yeniden inşasında önemli rol üstlenmiş mühendis Ülkü Arıoğlu…
Nasa’nın bir hesap hatasını farketmesiyle başlayan bilim macerasını kutuplara taşıyan Burcu Özsoy…

İstanbul Teknik Üniversitesi – KADEM ortaklığıyla düzenlenen Mühendislikte Kadınların Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu panelde, konuşmacılar, Türkiye’nin kadın mühendislerinin tecrübelerini tarihi ve sosyal bir perspektifle ele aldı.  İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde kadın mühendisler, mühendislik hayatlarında yaşadıkları deneyimlerden yola çıkarak geleceğe ışık tutan sunumlar yaptı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve İTÜ Fizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Onur Kahya’nın açılış konuşmalarıyla başlayan panel, gün içinde iki oturum halinde gerçekleşti.

Panelde açılış konuşmasını yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu “Kadına ve kadın çalışanlara verilen önemin sözde kalmadığı iki kurum olan KADEM ve İTÜ’nün bir araya gelerek hazırladığı bu programa katılım sağlayan herkese teşekkür ederim” diyerek katılımcıları selamladı.

KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ise açılış konuşmasında kadınların iş hayatındaki oransal dağılımına yer vererek, geleceğin dünyasında kadınların rolüne dikkat çekti. “Yeni Dünya kurulurken bu dünyada KADEM olarak kadınların da yer almasının önemine dikkat çekmek istiyoruz. İnovasyonda Kadın projemiz bu anlamda 2014’ten bu yana – bir projem var- diyen bilim kadınlarına destek olan bir projemiz” dedi.

“hayal etmeye devam, fikir üretmeye devam, iş üretmeye devam!”

Bugünün Türkiye’sinde mühendis kadınların, ortaya çıkartacakları yeni bilimsel araştırmaların yanı sıra ekonomik değerler ve fırsatlarla, büyümenin ve kalkınmanın önemli aktörleri konumunda olduğunu belirten Bayraktar, “Kadınlar şiddete, ayrımcılığa, aşağılanmaya maruz kalmasın istiyoruz. Bunun için kadınların bu başarılarının, yetkinliklerinin, ürettiği zaman tüm topluma nasıl katkı sağladığının görülmesi, anlaşılması şart. Topluma katkısı, toplumsal konularda söz söyleme yetkinliği, aklı, başarısı sorgulanan, saygı duyulmayan insanlar şiddete ve aşağılanmaya daha çok maruz kalırlar. Kadınların bu cendereden çıkmaları için, hak ettikleri saygıyı görmeleri için, iş hayatında ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları ayrımcılıklarla mücadele edeceğiz. Hayallerine erişmede karşılarına çıkan engelleri bertaraf ederek adaletli bir toplum düzeni için çalışacağız. O yüzden, hayal etmeye devam, fikir üretmeye devam, iş üretmeye devam!” mesajıyla konuşmasını sonlandırdı.

İTÜ Fizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Onur Kahya ise açılış konuşmasında, neden kadın mühendisler konulu panel düzenlediklerini anlattı. “Her iş alanında olduğu gibi mühendislikte de kadın erkek eşitliğini sağlamak, ancak çeşitli kurumların bir araya gelerek böyle programlara imza atmasıyla toplumda karşılık bulabilir” dedi.

10.30 da başlayan ilk oturumun moderatörlüğünü, İTÜ Fizik Mühendisliğinden Prof. Dr. Sevim İşçi Turutoğlu yaptı.  Panelde İTÜ Bilim ve Teknoloji Tarihi Anabilim Dalı Doktor Adayı Gül Aydın Türkiye’nin ilk kadın mühendislerini ve eğitim/iş yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

“kutuplardan size bir mesaj getirdim”

İTÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. Ülkü Arıoğlu konuşmasında dört çocuğuyla birlikte başarıyla sürdürdüğü 64 yıllık mesleki tecrübesinden ve Türkiye’nin şehirleşme serüvenindeki rolünden bahsetti. Kadınların ev ve iş yaşamını birlikte sürdürmesinin zor olduğunu ama kendisinin 4 çocuk annesi olarak kariyerine devam ettiğini anlattı.

Paneldeki konuşmasına “kutuplardan size bir mesaj getirdim” diyerek başlayan İTÜ, TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy ise kutupların insanlık ve dünya için önemini hatırlattı. Antartika’daki saha çalışmalarını, bu çalışmalar sırasında bir kadın mühendis olarak yaşadığı tecrübeleri anlattı. Özsoy; “Nasa’nın yaptığı bir hesaplama yanlışını farketmemle başlayan ve kutuplara uzanan yolculuğumda, bilimin gücünün sahada olmaktan kaynaklandığın keşfettim” dedi.

Saat 13.00’de başlayan ikinci oturumunun moderatörlüğünü ise KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Melek Cevahiroğlu Ömür yaptı. Panelde İTÜ Rektör Yardımcısı, Bilişim Enstitüsünden Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata, Bilim, Toplum ve Teknoloji, Mühendislik ilişkilerini içeren bir sunum yaptı. GeneOn Biotechnology’den Begüm Esra Aytan ise KADEM’in İnovasyonda Kadın projesinde finale kalarak desteklenen projelerine yer verdiği sunumuyla panele katıldı.

Mühendis Kadınlar panelinin ikinci oturumu Kuveyt Türk Katılım Bankası Müşteri Analitiği ve İçgörü Müdürü Zeynep Güran’ın bankacılık sektöründe mühendislik uygulamaları ve kurumsal hayatta kadınların karşılaştığı sorunlar konulu sunumuyla devam etti.  İş hayatında ‘Cam Tavan Sendromu’ ve ‘Kraliçe Arı’ kavramlarına dikkat çeken Güran, son yıllarda olumsuz algıların olumlu yönde kırıldığını da ifade etti. Sunumunda ayrıca kurumlarda iç görü kavramının işleyişini detaylandırdı. Panel “Bir mühendis öncelikle kendi hayatını planlayarak işe başlar” diyen Baykar Üretim Yönetimi Amiri Pelin Birol’un iş dünyasında bir mühendis olarak deneyimlerini aktardığı sunumuyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top