Kadın ve Demokrasi Derneği 21. Temsilciliğini Balıkesir’de Açtı

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin 21. İl Temsilciliği, Balıkesir’de yoğun katılımın olduğu bir programla açıldı.

Kurulduğu günden bu yana, kadın haklarını savunarak demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine ve sağlamlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla kadınlara yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 21. temsilciliğini Balıkesir’de açtı. İl Temsilciliğini Zeliha Karaman’ın üstlendiği KADEM Balıkesir Temsilciliği açılışına KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, bölge STK temsilcileri ve pek çok misafir katıldı.

Açılışta söz alan KADEM Balıkesir Temsilcisi Zeliha Karaman, kadın-erkek meselesinde KADEM’in farklı bir yere ve bakışa sahip olduğunu söyledi. Karaman: “KADEM her kesimden kadınların sesi olmaya gayret eden yapısıyla sivil toplum kuruluşları arasında özel bir yere sahip.”

Programda konuşan KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM’in 21. temsilciliğini açmış olmaktan duyduğu gururu ifade etti. Aydın: “Her alanda kadın varlığını hep destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. Çünkü kadın ruhunun sosyal hayata dokunmasını gerekli. Bu sadece bir kadın meselesi değildir, aynı zamanda demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin de tek yoludur.”

Aydın; toplumsal denge ve huzurun tesisi için, kadına yönelik pozitif ayrımcı ve dengeleyici somut adımların atılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Aydın: “Her geçen gün büyüyen ekibimizle kadınların ve toplumumuzun sorunlarına alternatif çözümler bulmak için projeler üretmeye devam ediyoruz.”

Açılışta konuşan KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, STK’lar halkın yönetime erişimini artırarak demokrasiyi güçlendiriyor, dedi. Bayraktar: “Tek tip bir kadın figürü ‘muteber kadın’ olarak sunuldu, bunun dışında kalanların sorunları görmezden gelindi.”

KADEM’in, Türkiye’de ve dünyada feminist akımlar bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen sesi duyulmayan kadınların sesi olmak için yola çıktığını ifade eden Bayraktar: “Modernlik kılıfıyla ataerkil kapitalist zihniyetin de, gelenek kılıfıyla bazı gayriinsani uygulamaların da kadını sömürmesine karşı duruyoruz.”

Açılışta konuşan Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, KADEM’e yalnızca Türkiye’de değil küresel düzeyde büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Kırcı: “Adaletsizlik en çok kadınları etkilemekte, bu nedenle kadın alanında ezber bozan ve adaleti tesis etmeye çalışan söylemleri önemsiyoruz.”

KADEM Balıkesir Temsilciliğinin açılışına katılan Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur , KADEM Balıkesir Temsilciliği’nin çok faydalı işlere imza atacağına inandığını söyledi. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, KADEM Balıkesir Temsilciliği’nin Balıkesir ve tüm Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

Bugün açılışı yapılan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Balıkesir Temsilciliği hayırlı olsun!

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top