Kadın ve Demokrasi Derneği, 17 Ocak Cuma akşamı Bayrampaşa Titanic Otel’de Yönetim Kurulu, kurucularımız, üyelerimiz ve KADEM dostlarıyla ilk müzikli söyleşisini gerçekleştirdi. Sanat ve Kadın ana temalı söyleşinin ilk konuğu türkülerin sevilen ismi, TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Aysun Gültekin Hanımefendiydi. Kadın sanatçıların içinde bulunduğu şartlar, yaşadığı zorluklar ve kolaylıklar, yeni sanatçıların yetiştirilmesi için yapılması gerekenler ve tavsiyeler bu söyleşinin müzikle eşliği çevresinde gündeme getirildi. Kadın ve Demokrasi Derneği; kadın sanatçıların desteklenmesi, toplumsal ve ahlaki değerlerinin takdir edilmesi prensibiyle hareket eden bir dernektir. Nitekim tarihsel açıdan bakıldığında kadın toplumun temel öğelerinden biridir. Erkeği ve çocuklarıyla beraber o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamın   tarihini aktarır ve geleceğe taşır kadın. Toprağı ilk işleyen, bilgiyi ortak bilince taşıyan kadınlardır, sanatın ilk uygulayıcılarıdır ve yerleşik  düzene geçişi sağlayan yine kadınlardır.

Kadın yaradılışından gelen özelliği ile zaten yaratıcı bir varlıktır. Bugün sayıları giderek artan kadın sanatçıların tarihsel gelişimine baktığımızda onların hem doğal özellikleri hem de toplumların getirdiği birtakım değişmezmiş gibi görünen kalıpların ve baskıların yüzünden sanat alanındaki sayılarının erkeklerden daha az olduğunu görmekteyiz. Sanat alanında sayıları az olmasına rağmen kadınların sanatın bütün dallarında erkek sanatçılar tarafından gözlemlediği, yorumlandığı kısacası eserlerine yansıdığı ve neredeyse tüm sanatçılara ilham kaynağı olduğu görülmüştür. Yüzyıllarca kadın konumlandırıldığı durumdan kurtulamaması ve dış dünyaya açılamaması nedeniyle kendini yeterince ifade şansı bulamamıştır. Ancak günümüzde bu durum kadınlar lehine düzelmeye başlamıştır. Cinsiyet adaletinden, hakkaniyetten ve fırsatlardan eşit oranda yararlanılmasından yana olan KADEM Kültür ve Sanat alanında da yapacağı faaliyetlere devam ederek kadınımızı destekleyecektir.

Yerel değerlerimizin yaşatılması konusunda kadın sanatkarları önemsediğimizi belirterek, Aysun Gültekin’in de bu anlamda THM ne verdiği emek ve sanatkar duruşu ile yerel değerlerimizi bugünün dili ile temsil etmek adına, Söyleşimize bulunduğu katkıdan ve Müzikli Söyleşimize iştirak ederek bizleri onurlandıran bütün davetlilerimize teşekkür ediyoruz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top