Kadına Yönelik Cinsiyetçi ve Ahlaksız Politik Dil İstemiyoruz!

 

Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 5 Nisan Salı günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşma sırasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelttiği ahlak dışı ve izansız ithamlarından ötürü hala özür dilememiştir.

Ülkenin siyasetinde rol oynayan/oynaması beklenen bir kişinin, bir kadın hakkında, üstelik “tecavüz karşıtı” bir konuşma yaptığı sırada kullandığı ifadeler ve iftiralar, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır.

CHP’nin, mevcut erkek egemen dile ve kadın cinselliği üzerine kurulu argo jargonuna karşı durması gerekirken, siyasi tarihimizde benzerine rastlanmamış bir seviyesizlik ile bir kadın siyasetçiye cinsel içerikli hakaretler yönelten genel başkana grubunda alkış tutulmuştur.

Aynı grup konuşmasında diğer erkek siyasetçilere herhangi bir cinsiyetçi ve ahlaksız ithamda bulunmayan Kılıçdaroğlu’nun, kadın bakandan bahsederken direkt cinselliği çağrıştıran ahlaksız bir ithama yönelmesi, CHP’li kadın milletvekillerinden kınama almaması bir yana, takdirle alkışlanmış ve olay sonrası da bu çirkinliğin savunulması bu cinsiyetçi söylemin sahiplenildiğini göstermiştir.

Evrensel değerleri, adabı muaşereti ve ahlak kurallarımızı hiçe sayarak, sadece siyasi üstünlük ve hamle kazanmak adına başra psikolojik olmak üzere her türlü şiddeti ve linç kültürünü meşru görerek ulaşılan izansızlık hali, toplumsal şiddeti ve kutuplaşmayı körüklemektedir.

Cinsiyetci hakaretler yönelten CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yarın (Perşembe) saat 10:00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunulacak ve adliyenin C Kapısı önünde basın açıklaması yapılacaktır.

KADEM’in 12 temsilciliği de kendi illerinde ki adliye binası önünde saat 10:OO’da basın açıklaması yapacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği

KADEM

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top